شما اینجا هستید
اجتماعی » استفاده از واژه “بین المللی” بدون داشتن مجوز می تواند مصداق جعل عنوان باشد

اگر به بهانه بین المللی بودن، مبالغ بیشتری از مراجعان دریافت شود، ابتدا باید کمیسیون ماده ۱۱ اعلام تخلف کند و سپس تعزیرات حکومتی به این قضیه ورود کند ولی اگر صرفا استفاده از عنوان “بین المللی” بدون داشتن مجوز باشد، به نظر بنده این می تواند مصداقل “جعل عنوان” باشد.

 چرا که از عنوانی استفاده می کنند که مجوز و شرایط استفاده از آن را ندارند و رسیدگی به این موضوع هم در صلاحیت دادگستری و محاکم عمومی است.

علیرغم مصاحبه های پیشین معاونین درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر واژه “بین المللی” همچنان بر تابلوی بیمارستان قائم خودنمایی می کند و خبری نیز

در این راستا، رضا قشلاقی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان گیلان در خصوص استفاده از پیشوند “بین المللی” در نام بیمارستان قائم و در پاسخ به اینکه آیا تعزیرات حکومتی نباید به این موضوع ورود کند، می گوید: تا کنون هیچ گزارشی در این خصوص به این اداره کل اعلام نشده است.

وی می افزاید: در خصوص تخلفات حوزه دانشگاه علوم پزشکی، حتما می بایست موضوع در خود دانشگاه مطرح شود و تعزیرات نمی تواند بدون اظهارنظر کمیسیون ماده ۱۱ که رئیس دانشگاه و دو تن از معاونین آن عضو این کمیسیون هستند، اقدامی کند.

قشلاقی می افزاید: ابتدا این کمیسیون می بایست تخلف را تایید و سپس به تعزیرات برای رسیدگی بیشتر، اعلام کنند. در این خصوص تاکنون هیچ گزارشی به ما داده نشده است.

گفتنی است پیش تر معاونین دانشگاه علوم پزشکی گیلان در برهه های زمانی مختلف نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و ضرب العجل هایی را برای حذف این عنوان از سربرگ و تابلوی این بیمارستان تعیین کرده بودند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی گیلان در پاسخ به اینکه اگر دانشگاه علوم پزشکی علیرغم اظهارات پیشین معاونین درمان، اقدام به ارائه گزارشی نکند، چه خواهد شد، می گوید: اگر به بهانه بین المللی بودن، مبالغ بیشتری از مراجعان دریافت شود، ابتدا باید کمیسیون ماده ۱۱ اعلام تخلف کند و سپس تعزیرات حکومتی به این قضیه ورود کند ولی اگر صرفا استفاده از عنوان “بین المللی” بدون داشتن مجوز باشد، به نظر بنده این می تواند مصداقل “جعل عنوان” باشد چرا که از عنوانی استفاده می کنند که مجوز و شرایط استفاده از آن را ندارند و رسیدگی به این موضوع هم در صلاحیت دادگستری و محاکم عمومی است.

و اما چند نکته در خصوص بیمارستان قائم:

۱٫ در خصوص استفاده از لفظ “بین المللی” توسط بیمارستان قائم باید گفت برخی بیمارستان ها دارای بخش بین المللی هستند که گواهینامه ای تحت عنوان “گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل” به آن ها از سوی وزارت بهداشت اعطا شده است. بیمارستان قائم هم به هیچ وجه تنها بیمارستانی در گیلان نیست که این گواهینامه را از وزارت بهداشت دریافت کرده است بلکه بیمارستان های پورسینا، حشمت، رازی و ولایت به عنوان ۴ بیمارستان دولتی و بیمارستان های پارس، آریا و گلسار هم موفق به دریافت این گواهینامه شده اند و به عنوان بیمارستان های خصوصی این امکان را دارند که با هماهنگی دپارتمان بیماران بین الملل (IPD)، اقدام به پذیرش بیماران نمایند.

بی شک بیمارستان هایی که از سوی وزارت بهداشت موفق به اخذ گواهینامه پذیرش بیماران بین الملل شده اند، تنها مجاز به راه اندازی بخش بین المللی هستند نه اینکه نام یک بخش را به کل بیمارستان تعمیم دهند و به جای بیمارستانی که بخش بین المللی دارند، کل بیمارستان را “بین المللی” مورد خطاب قرار دهند! حتی در مجوزی که از سوی وزارت بهداشت به این بیمارستان به عنوان مجوز پذیرش بیماران بین الملل، اعطا گردیده است از عنوان بیمارستان قائم(عج) به جای عنوان بیمارستان (بین المللی) قائم(عج) استفاده گردیده است.

۲٫ رئیس بیمارستان قائم در گفتگویی مدعی شده است که این بیمارستان تنها بیمارستانی است که در استان گیلان، مجوز اعتباربخشی بین المللی ACI کانادا را دارد. مجوز اعتباربخشی ACI کانادا که رئیس بیمارستان قائم مدعی دریافت آن است، به هیچ عنوان مجوز رسمی برای استفاده از پیش لفظ “بین المللی” برای یک بیمارستان نخواهد بود چنانچه بیمارستان های رضوی و بینا هم این گواهی را دریافت کرده اند اما در پورتال اطلاع رسانی خود هیچ استفاده ای از لفظ “بین المللی” نمی نمایند.

قابل تامل آن که دکتر سعید هاشم زاده، رئیس بیمارستان رضوی در خصوص اینکه ACI چیست، می گوید: ACI یک سازمان غیر‌دولتی و غیر‌انتفاعی است که به ارزیابی خدمات مشاوره‌ای در سطح درمان می‌پردازد.

غیردولتی و غیرانتفاعی بودن این سازمان این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا امکان دریافت این مدرک در قبال پرداخت هزینه هایی تحت عناوین مختلف از جمله هزینه کارشناسی و … وجود خواهد داشت؟! جالب آن که سایت http://iranaci.com که به نوعی معرفی کننده خدمات ACI در ایران است، از برخی از بیمارستان هایی که این عنوان را دریافت کرده اند، به عنوان مشتری نام برده است و این خود نشاندهنده دریافت این مدرک در قبال پرداخت مبلغ مشخصی است.

خزرآنلاین

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی