شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف است با 2019 , March 21 , Thursday - ساعت ۱۵:۲۰:۴۴

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ ارد, ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی > اقتصادی > کشاورزی
 • کد مطلب : 96202
 • رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور خبر داد:

  خرید هفت هزار و پانصدتومانی هر سبد تخم نوغان و سود ۹۰۰ هزار تومانی هر جعبه

  Print Friendly, PDF & Email
    

  قدمت صنعت نوغانداری به هزار سال می رسد و لازم است شرایط حمایتی ویژه ای برای این صنعت مهیا شود.

  علی‌اصغر داداش پور گفت: قیمت خرید هرجعبه تخم نوغان در امسال هفت هزار و پانصد و درآمد هرجعبه ۹۰۰ هزارتومان است.

  علی اصغر داداش پور در گفتگو با شعاع مشرق از وجود شرایط برای احیا و توسعه نوغانداری در کشور خبر داد و اظهار کرد: این درحالیست که بساط این صنعت در برخی از کشورهای دنیا برچیده شده است.
  وی گفت: استان های گیلان، خراسان رضوی ، گلستان، خراسان شمالی، مازنداران، آذربایجان شرقی و اصفهان به ترتیب بیشترین پرورش دهندگان تولید کرم ابریشم هستندبه طوری که بالغ بر ۹۵ درصد نوغانداری کشور را به خود اختصاص داده اند.
  رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان‌اینکه گیلان نیمی از نوغانداری کشور را در اختیار دارد افزود: این استان در جایگاه برنامه ریزی و توسعه، جایگاه رفیعی داشته و علاوه بر اینکه محل تولید نهاده های مرتبط با نوغانداری است، تمام دستگاه های اجرایی و تحقیقاتی مرتبط با نوغانداری و ابریشم نیز در این استان مسقر هستند و از این رو گیلان را می توان کانون توجه در حوزه نوغانداری کشور دانست.
  داداش پور خاطرنشان کرد: با وجود افول صنعت نوغانداری از سال ۷۹ تا ۹۰، اما با پیش بینی برنامه های حمایتی دولت و همت نوغانداران، احیا و توسعه نوغانداری، در حال رونق دوباره است.
  وی تصریح کرد: باید به نوغانداری نه از دریچه رقابت پذیری با سایر مشاغل بلکه به عنوان شغلی جانبی و مکمل در کنار سایر مشاغل نگاه شود.
  رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور، کم هزینه بودن، نیاز به سرمایه کم و درآمدهمراه با ارزش افزوده زیاد را از عوامل مهم در مشاغل مربوط به محیط زیست برشمرد.
  داداش پور همچنین با اشاره به طول دوره ۴۵ روزه پرورش کرم ابریشم گفت: شرایط بازار در بخش غیر دولتی، نوغانداری را در زمره مشاغل مورد اقبال مردم قرار داده است.
  وی توجه به سیاست گذاری قیمت را از نخستین سیاست های حمایتی دولت در امر نوغانداری اعلام و خاطر نشان کرد: این امر در جهت تشویق مردم به این صنعت و برگرداندن اعتماد از دست رفته ناشی از سالهای دور، رقم زده شد.
  رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه پیله کرم ابریشم مشمول قیمت تضمینی دولت است تصریح کرد: این قیمت تضمینی درسال گذشته نسبت به سال ۹۱ از ۸ هزار و ۶۰۰ تومان به هجده هزار و ۱۰۴ تومان رسیده است.
  داداش پور گفت: این رشد ۱۱۰ درصدی عامل ایجاد انگیزه برای پرورش کرم ابریشم در میان مردم شد.
  به گفته وی مقرر شد که امسال نیزقیمت خرید تضمینی افزایش یابد.
  رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور همچنین با اشاره به واردات نخ ایریشم اظهار کرد: تعرفه واردات نخ ابریشم در امسال مجوز گرفت و از ۱۵ به ۲۶ درصد افزایش یافت.
  داداش پور ادامه داد: این تعرفه ثابت نگه داشته شد تا تاجران به جای واردات نخ به واردات پیله خشک اقدام کنند.
  وی یکی از دغدغه های فعلی مرکز توسعه نوغانداری کشور را غیر فعال بودن چهار کارخانه صنعتی ابریشم و دو سوم از کارگاه های صنعتی ابریشم کشی اعلام و اظهار کرد: اگر زنجیره تولید ابریشم در کشور فعال باشد جدا از نگاه های حاکمیتی، مو جب ایجاد اشتغال پایدار و درآمد مستمر خواهد شد.
  وی پیرامون تامین نهاده ها در حوزه نوغانداری گفت: ۲ سال پیاپی تولید نهاده ها را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می دهیم.
  رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تولید ۳۳۰ هزار اصله نهال توت در سال گذشته خبرداد و خاطر نشان کرد: این نهال ها در ۱۹ استان کشور به صورت رایگان توزیع شده است.
  داداش پور گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در امسال تولید ۴۰۰ هزار اصله نهال هدف گذاری شده و کاشت قلمه توت نیز آغاز شده است.
  وی ادامه داد: این‌مرکز به دنبال کیفی کردن تخم نوعان های تولیدی و وارداتی از کشورهای پیشرو در صنعت نوغانداری است.
  رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور اجرایی شدن سیاست های احیا و توسعه نوغانداری را از جمله اهداف این مرکز از زمان تاسیس تا کنون اعلام کردو گفت: آموزش و توانمند سازی کارشناسان و نوغانداران و تاکید بر ایجاد همگرایی و هماهنگی درمیان تمام ذینفعان نوغانداری و ابریشم از دیگر برنامه های ویژه این مرکز است.
  به گفته داداش پور بیش از ۹۵ درصد ابریشم تولیدی در صنعت فرش دستبافت استفاده می شود و از اینرو ایجاد همگرایی درمیان این بافندگان و سایر تولید کنندگان صنایع ابریشمی در محوریت اقدامات مرکز توسعه نوغانداری کشور قراردارد.
  وی همچنین از دردست اقدام بودن صندوق توسعه نوعانداری کشور خبرداد و خاطر نشان کرد: با تشکیل این صندوق، تمام ذینفعان صنعت نوغانداری کشور با منافع مشترک دور هم جمع می شوند که این مهم در احیای صنعت فراموش شده نوغانداری اهمیت فراوانی دارد.
  این مسئول قیمت هرجعبه تخم نوغان‌توزیعی امسال را همچون ۱۵ سال پیش، هفت هزار و پانصد تومان اعلام کرد و ادامه داد : نهال توت نیز به صورت رایگان میان نوغانداران توزیع می شود.
  داداش پورهمچنین گفت: ۵۰ درصد مربوط به بیمه کرم ابریشم را دولت پرداخت می کند که از این راه نیز ریسک تولید کاهش می یابد.
  وی با اشاره به وجود ۱۸ هزار خانوار شاغل در امر نوغانداری در سراسر کشور بیان کرد: از این تعداد هشت هزار نفر در گیلان سکونت دارند.
  رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: ۱۴هزار هکتار توتستان درکشور وجود دارد که ۶ هکتار آن در گیلان قرار دارد و کشت نواری در ایجاد توتستان های جدید نیز به منظور تهیه غذای کرم ابریشم مورد تاکید بوده و در دستور کار است.
  وی با اشاره به توزیع پرورش کرم ابریشم در کشور از اوایل فروردین هر سال گفت: امسال به دلیل شرایط جوی و سرما، توزیع تخم نوغان از دوم اردیبهشت ماه آغاز شده و تا دهه اول خردادماه نیز ادامه دارد.
  رییس مرکز توسعه نوغانداری کشورحداقل درآمد ناخالص ناشی از هرجعبه پرورش کرم ابریشم را حدود ۹۰۰ هزار تومان پیش بینی کرد و بیان داشت: نوغانداری یکی از مشاعلی است که در کنارسایر مشاغل از خرده مالکی برخوردار است.
  داداش پور کمک همگانی برای ترویج فرهنگ پرورش کرم ابریشم را از عموم خواستار شد و افزود: رونق دوباره این برند، رونق های اشتغال و اقتصاد را به همراه دارد.
  وی از نخ ابریشم به عنوان ملکه الیاف نام برد و آن راماده اولیه ارزشمند و گران قیمتی دانست که ارزش کالای ساخته شده را بالا می برد.
  این‌مسئول با بیان اینکه محصول نهایی هرکرم ابریشم در پایان دوره ۴۵ روزه، یک پیله ۲ گرمی است تصریح کرد: هرپیله نزدیک به ۱۰۰۰ متر نخ ابریشم تولید می کند.
  رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشود بیمه را یکی از راهکارهای کاهش ریسک در امر نوعانداری اعلام کرد و گفت: تعرفه بیمه هرجعبه تخم نوغان ۳۷ هزار تومان است که از این مبلغ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان سهم تولید کننده است.
  داداش پور ادامه داد: به دنبال راهکاری برای کاهش تعرفه بیمه کرم ابریشم از طریق آموزش ها و اطلاع رسانی ها توسط صندوق بیمه کشاورزی هستیم.
  وی با بیان اینکه صنعت نوغانداری در فرایند احیا قرار گرفته است گفت: در این مدت تعداد جامعه نوغانداران ۶۰ درصد افزایش یافته است.
  رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با توجه به کهولت سن نوغانداران از ایجاد رغبت در میان جوانان از طریق کاهش میزان سختی کار خبر داد.

  به گفته این‌ مسئول، در سال گذشته ۷۵ نفر از کارشناسان پهنه مراکز جهاد کشاورزی بامشارکت سازمان جهاد کشاورزی تحت آموزش قرار گرفته و به عنوان سفیران مرکز توسعه نوغانداری در دهستان ها به ترویج و آموزش این شغل می پردازند.
  داداش پور گفت: پرورش هرجعبه تخم نوغان به ۲۰ تا ۲۵ متر مربع فضا نیاز دارد و در اتاق های داربستی و سه طبقه نیز امکان پرورش ۳ جعبه فراهم است.
  وی با اشاره به دوره ۴۵ روزه پرورش ابریشم افزود: می توان از فضای ایجاد شده در طول سال برای پرورش محصولات دیگری همچون قارچ استفاده کرد.
  وی در پایان گفت: قدمت صنعت نوغانداری به هزار سال می رسد و از این رو لازم است شرایط حمایتی ویژه ای برای این صنعت مهیا شود.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام