شعاع مشرق

امروز : شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ مصادف است با 2019 , March 23 , Saturday - ساعت ۱۹:۲۵:۰۵

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ ارد, ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > اخبار اصلی > ویژه
 • کد مطلب : 96516
 • با هدف پاسداشت روز گرافیک؛

  اولین جشنواره منطقه ای نگرش خلاق با اعلام برگزیدگان در رشت به کار خود پایان داد

  Print Friendly, PDF & Email
    

  اولین جشنواره منطقه ای «نگرش خلاق» با رویکرد صادرات محصولات بومی ایران و گیلان، به مناسبت روز جهانی گرافیک، توسط موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت، در ۸ الی ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ برگزار شد.

  اولین جشنواره منطقه ای «نگرش خلاق» با رویکرد صادرات محصولات بومی ایران و گیلان، به مناسبت روز جهانی گرافیک، توسط موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت، برگزار شد.


  این جشنواره با هدف پاسداشت روز جهانی گرافیک به عنوان رخداد مهم مرتبط با عرصه گرافیک، همچنین توجه به نقش گرافیک در صنعت و تاثیر آن بر صادرات محصولات ایرانی برگزار شد. نیز آشنایی بااستانداردهای جهانی طراحی گرافیک مرتبط با صادرات و ترغیب هنرمندان جوان به خلق آثار گرافیکی در راستای ارتقا تولید محصولات بومی و ملی و هماهنگی با ارزش ها و فرهنگ ایرانی از دیگر اهداف این جشنواره بود.
  جشنواره در سه بخش مسابقه و نمایشگاه، کارگاه های تخصصی، و غرفه های تولید و اشتغال بود. آثار در سه شاخه ی آرم، پوستر و بسته بندی مورد قبول واقع شد. از ۳۱۶ اثر رسیده به دبیرخانه، ۱۵۶ اثر توسط هیت داوران، راهیافته به بخش نمایشگاه می باشند. به کلیه راهیافتگان گواهی حضور در جشنواره ارائه می گردد. ضمنا در هر بخش دو اثر برگزیده شده و یک اثر به عنوان اثر منتخب اعلام گردید. در بخش بسته بندی، اثر زهره محیطی نفر اول، همچنین مهرنوش کاظم خواه و فاطمه صفرزاده برگزیده اعلام گردید. نفر اول بخش آرم راحله امیدی،و زینب مجیب یزدانی و احد اسلامی نفرات برگزیده می باشند. در بخش پوستر تنها یک اثر به عنوان نفر اول انتخاب شد.
  در حوزه بسته بندی؛ عناصر بصری همچون خلاقیت در ساختار حجمی و رنگ بسته، طراحی نام تجاری محصول، رعایت اصول چاپ در بسته بندی محصولات صادراتی بومی ایران و گیلان ملاک ارزشیابی اساتید قرار گرفت. با توجه به اهمیت بسته بندی محصول چای که بخش عمده ای از تولیدات کشاورزان استان گیلان می باشد؛ اکثریت طراحی های بسته های اجراشده در ارتباط با محصول موردنظر مورد بررسی قرار گرفتند. در حوزه طراحی آرم و نشانه با توجه به حجم وسیعی از آثار ارسال شده از سوی مراکز دانشگاهی؛ نمونه هایی مورد ارزیابی و داوری قرار گرفتند که صرفا مرتبط با موضوع و تم اصلی جشنواره، یعنی صادرات بومی منطقه گیلان بودند. در این حوزه عواملی همچون تناسب موضوع با فرم و محتوا، قابلیت اجرا در دو سایز، کیفیت اجرا و رعایت ترکیب بندی در کادر مدنظر قرار گرفت. در زمینه طراحی پوستر، آثار ارسالی با محوریت صادرات بومی و با توجه به عواملی همچون ارتباط ایده با تکنیک، رعایت ترکیب بندی و تناسب با موضوع کار بررسی گردیدند.

  در بخش دیگر جشنواره کارگاه های تخصصی برقرار گردید. بسته بندی محصولات صادراتی ایران و تکنیک های آرم از جمله ورکشاپ های این جشنواره بود. همچنین ورکشاپ های Type and Image و عکاسی خلاق تبلیغاتی نیز در موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی برگزار شد. کارگاه نظارت بر چاپ همراه با بازدید از مجهزترین مراکز چاپ و نشر استان بوده است. نیز ورکشاپ طراحی پوستر برای دو دسته مخاطب دانشجویی و دانش آموزی، به صورت جداگانه صورت پذیرفت.

  علاوه بر این غرفه های تولید و اشتغال به صورت دانشجویی و آزاد در طول جشنواره در جایگاه مخصوص برپا شد. در بخش دانشجویی غرفه ها ،دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته گرافیک و هنر توانستند دست سازهای خود را در معرض نمایش گذاشته و برای فروش اقدام نمودند.
  دبیر هنری اولین جشنواره نگرش خلاق، سمیرا صفاری، و دبیر اجرایی آزیتا روستا می باشند. سیندخت رضایی، سمیرا صفاری ،پریسا لطیفی، شهره بیروتی، میترا بابایی، رزیتا صفری صدیق، تانیا قادری و مریم مولایی شورای هنری جشنواره هستند. هیت داوران میترا بابائی، شهره بیروتی و تانیا قادری بوده اند.

  تاریخ برگزاری جشنواره ۸ الی ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ بود که نمایشگاه، کارگاه های تخصصی و غرفه ها در مجتمع جهاد دانشگاهی رشت برپا شد. طی هفته گرافیک، بازدیدکنندگان و علاقمندان، از جمله دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و مسئولین، هنرمندان و هنردوستان، نیز عموم مردم جهت بازدید از نمایشگاه، غرفه و شرکت در ورکشاپ ها به موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت واقع در رشت، بلوار لاکان، مسکن مهر، میدان ولایت، بلوار ذوالفقار جنوبی، مجتمع آموزشی و پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی مراجعه نمودند. همچنین اخبار جشنواره نگرش خلاق توسط سایت موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت، به نشانی www.jdgu.ir منتشر می گردد.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام