شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ مصادف است با 2018 , October 18 , Thursday - ساعت ۰۲:۵۸:۵۵

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ خرد, ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹
 • شما اینجا هستید : اخبار اصلی
 • کد مطلب : 98571
 • حفاران غیر مجاز شرق گیلان در امان نماندند

  Print Friendly, PDF & Email
    

  حفاران غیر مجاز دراملش و سیاهکل استان گیلان که به قصد کشف اشیاء باستانی اقدام به حفاری مناطق باستانی کرده بودند به همراه تعدادی اشیاء باستانی نما دستگیر و تحویل مقامهای قضایی شدند.

  حفاران غیر مجاز دراملش و سیاهکل استان گیلان که به قصد کشف اشیاء باستانی اقدام به حفاری مناطق باستانی کرده بودند به همراه تعدادی اشیاء باستانی نما دستگیر و تحویل مقامهای قضایی شدند.

  مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان روز دوشنبه بیان کرد: طی عملیات دستگیری ۲حفار غیر مجاز در بخش رانکوه املش، از آنان ۹ قلم شی بدلی و یک دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شد.
  رضا علیزاده اظهار داشت: بنا بر گزارش مسئول پایگاه حفاظتی شهرستان املش، شخصی به نام م. ر اهل روستای لگموج از توابع شهرستان رودسر با مراجعه حضوری به پایگاه حفاظتی املش و با در دست داشتن تعدادی اشیاء بدلی(۹قلم) و اظهار اینکه به همراه چند نفر در منطقه جنگلی تابستان نشین در داخل بقعه خرم کوتی اقدام به حفاری غیرمجاز نموده ، این اشیاء را بدست آورده اند.
  وی اظهار کرد: نامبرده ادعا کرد، همدستانش از وی مبلغ ۲۴۰میلیون ریال پول نقد، ۳۰ فقره چک به مبلغ چهار میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال و سه فقره چک سفید امضاء به عنوان مشارکت در حفاری کلاهبرداری کرده اند.
  وی ادامه داد: در این خصوص مراتب طی صورت جلسه ای تنظیم و به دادستانی شهرستان اعلام ، و از سوی ایشان دستور دستگیری ععوامل به جرم حفاری غیرمجاز و کلاهبرداری صادر شد.
  علیزاده گفت: علاوه بر این، با ارتباط مجدد متهم مراجعه کننده با دیگر همدستان، دو نفر دیگر از آنان که با دستگاه فلزیاب در باغهای چای رانکوه حضور داشتند دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند.
  وی تصریح کرد: همچنین،سه حفار غیرمجاز در کجید املش نیز از سوی یگان حفاظت میراث فرهنگی این شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، گفت: بنا به گزارش مسئول پایگاه حفاظتی کجید شهرستان املش مبنی بر اینکه مدتی است تعدادی افراد ناشناس در مناطق ییلاقی دهستان کجید لیارسنگ بن و موسی کلایه به قصد تحصیل اشیاء عتیقه اقدام به حفاری کرده اند، برای دستگیری آنان اقدام شد.
  علیزاده ادامه داد: از آنجایی که در آن مناطق با وجود گورستان های تاریخی غیرثبتی، صعب العبور بودن و داشتن پوشش جنگلی امکان دسترسی دشوار است با تلاش شبانه روزی پایگاه حفاظتی کجید و ماموران پاسگاه انتظامی ملکوت و کجید این افراد مورد شناسایی قرارگرفته و سه نفر دستگیر شدند؛ مابقی حفاران نیز در حال تعقیب و دستگیری هستند.
  وی اظهار کرد: همچنین، یک دستگاه فلزیاب به قصد حفاری غیرمجاز در شهرستان دیلمان سیاهکل کشف و ضبط شد و حفاران غیرمجاز به دام ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی افتادند.
  علیزاده تاکید کرد: بهبود خدمات حفاظتی در سایت های تاریخی و میراثی، نیازمند رفع خلأهای قانونی و اجرای قوانین حمایتی است.
  وی اضافه کرد:یگان حفاظت میراث فرهنگی برای بهبود خدمات حفاظتی در سایت ها و محوطه های تاریخی، نیازمند اجرای قوانین حمایتی است.
  یک هزار و ۷۰ اثر تاریخی از بین دو هزار و ۳۰۰ اثر شناسایی شده میراث فرهنگی استان گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام