شعاع مشرق

امروز : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ مصادف است با 2019 , February 23 , Saturday - ساعت ۱۷:۰۸:۱۴

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ خرد, ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۴
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > اخبار اصلی
 • کد مطلب : 98749
 • نیاز مبرم شاکله ى سازمان نظام مهندسى کشاورزى به تغییرات اساسى؛

  فارغ التحصیلان مهندسى کشاورزى هوشیار باشند!

  Print Friendly, PDF & Email
    

  پرسشی که همواره در جمع مهندسین کشاورزی وجود دارد این است که چه فرد یا سازمانی متصدی امور مربوط به رشته وی می باشد و به راستی آیا صنف یا ارگان خاصی به عنوان مدافع حقوق آن ها وجود دارد؟

  مهمترین پرسش یک فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی دانستن این است که چه فرد یا سازمانی متصدی امور مربوط به رشته وی می باشد و به راستی آیا صنف یا ارگان خاصی به عنوان مدافع حقوق مهندسین کشاورزى وجود دارد؟

  مهندسین کشاورزی در ایران همواره با دغدغه های زیادی مواجه هستند. یکی از مهم ترین این دغدغه ها ارگان یا نهادی است که از این رشته تحصیلی حمایت می‌کند.
  پرسشی که همواره در جمع مهندسین کشاورزی وجود دارد این است که چه فرد یا سازمانی متصدی امور مربوط به رشته وی می باشد و به راستی آیا صنف یا ارگان خاصی به عنوان مدافع حقوق آن ها وجود دارد؟
  البته پاسخ این پرسش بسیار ساده است. آری. ولی توضیح آن کمی دشوار به نظر می رسد.
  در این مطلب تلاش شده تا به تفصیل در این مورد صحبت شود.
  سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یک سازمان غیردولتی و مکانی است برای حمایت از مهندسین کشاورزی و یک شخصیت حقوقی به منظور حمایت از این تحصیلکردگان و صد البته نهادی مستقل به منظور پیشگیری و یا گزارش تخلفات صورت گرفته در امور کشاورزی و منابع طبیعی از جمله صدور پروانه ها و انعقاد قرارداد ها می باشد و لذا می بایست مانند نظام مهندسی ساختمان قدرت اجرایی و اعمال نظر در سایر محافل را داشته باشد، چرا که حمایت همه جانبه اعضای خود که به چندین هزار نفر می‌رسد را دارد.
  یکی از پرسش های موجود در بین مهندسین کشاورزی این است که این که این سازمان (نظام مهندسى کشاورزى و منابع طبیعى) کجاست و چرا این اتفاقات صورت نپذیرفته است؟
  البته پاسخ به این پرسش نیز بسیار ساده است. سازمان نظام مهندسی کشاورزی متشکل از شورایى عالی است که تصمیمات مهم و رایزنی ها از طریق آنها اتخاذ می شود و چگونگی پیشبرد اهداف بر عهده ایشان می باشد. این شورا از یازده عضو تشکیل شده است که چهار عضو آن انتسابی است. یعنی توسط ارگانهای دولتی مانند سازمان جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و هیئت علمی دانشگاه انتخاب و معرفی می‌شوند. و هفت عضو انتخابی دارد که توسط اعضا یعنی همان افراد فارغ التحصیل رشته های کشاورزی که کارت عضویت سازمان را دارند طی انتخاباتی که هر چهار سال انجام می گردد کسب کرسی می نماید.
  حال پاسخ تمام سوالات اینجاست. در استان گیلان چهار دوره انتخابات نظام مهندسی انجام شده و به عنوان نمونه نظر شما را به لیست دوره قبل که چهار سال در شورا حضور داشتند و اسامی ایشان در سایت نظام مهندسی نیز موجود میباشد جلب می نمایم.
  بله تعجب برانگیز است! یک سازمان غیر دولتی و مستقل که می‌بایست مدافع حقوق مهندسین کشاورزی و پیگیر مسائل آنها در ارگانهای دولتی باشد، توسط شورای کاملا دولتی اداره می شود. و پر واضح است که هرگز کسی با خانواده خودش درگیر نخواهد شد تا از حقوق بیگانه دفاع کند.
  در پاره ای از موارد نیز دیده شده که عزیزان بازنشسته در بخش های مختلف دولتی جایگاه شورا را در اختیار داشتند که این نیز جای سوال دارد که پس از سی سال خدمت چه لزومی به خدمات این دوستان در نظام مهندسی کشاورزی احساس می شود!؟
  اینها تنها نمونه هایی از مشکلات موجود در بدنه ى این سازمان است که با ناآگاهی فارغ التحصیلان بخش کشاورزی ضربات مهلکی بر پیکره آن وارد کرده است.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام