شعاع مشرق

امروز : جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ مصادف است با 2019 , February 22 , Friday - ساعت ۰۳:۵۷:۱۷

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ تیر, ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۵
 • شما اینجا هستید : اجتماعی > فرهنگی
 • کد مطلب : 99376
 • دستاوردهای مطلوب نشست سالیانه شهرهای خلاق برای رشت

  Print Friendly, PDF & Email
    

  مدیر برنامه های شهر خلاق یونسکو در رشت گفت: سفر به لهستان دستاوردهای فراوان و مطلوبی برای رشت رقم زده است.

  مدیر برنامه های شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو در رشت در سی و هفتمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی این شهر به ارائه گزارشی از حضور خود در اجلاس شبکه شهرهای خلاق یونسکو در لهستان پرداخت.

  فاطمه قدیمی اظهار کرد: رشت بهترین دستاورد دو سال و نیم گذشته شهرخلاق را در نشست لهستان به دست آورده است.
  وی گفت: در سال گذشته در نشست فرانسه به دلیل تغییر مدیریت شهری، برکناری شهردار وقت و انتخاب سرپرست برای این حوزه ، نماینده رشت در این نشست حضور نداشت اما امسال با حضور در نشست سالانه لهستان به دستاوردهای مطلوبی دست یافته است.
  مدیر برنامه های شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو با اشاره به برگزاری این اجلاس سالانه برای ۱۸۰شهر با حضور ۳۵۰ هیئت عالی رتبه در کراکف لهستان افزود: برای نخستین بار دو شهر همجوار در این اجلاس شرکت کرده که هم جزو شهر خلاق بوده وهم میزبانی را بطور مشترک برگزار کردند.
  قدیمی گفت: سه روز اول دریک شهر و دو روز بعدی در شهر دیگری مستقر بودیم که جمعیت شهر دوم ۴۰۰ هزار نفر و جمعیت شهراول به ۶۰۰ هزار نفر می رسید که از این لحاظ با شهر خلاق رشت برابری می کرد . شهر اول شهر خلاق موسیقی و شهر دوم نیز در همین راستا فعالیت می کرد.
  وی با بیان اینکه بررسی امورات استراتژیک شبکه شهرهای خلاق از جمله دستورات برنامه های مورد نظر برای رشت بود خاطر نشان کرد: برگزاری میزگردهای تخصصی، مباحث توسعه پایدار و دستور کارهای جدید نیز از دیگر دستورات برنامه بود.
  مدیر برنامه های شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو با اشاره به تفاوت های موجود در این نشست با سایر نشست های سالیانه شهرهای خلاق گفت: سایر نشست ها برای گروه های زیر مجموعه است اما سالی یکبار نشست برای هر ۷ فیلد شبکه شهرهای خلاق برگزار می شود یعنی همه شهرهایی که در حوزه موسیقی، فیلم، رسانه، دیزاین، ادبیات خوراک شناسی و سایر فیلدهای هم پوش فعالیت دارند در آن حضور می یابند.
  قدیمی ادامه داد: فیلدهای یاد شده طبق دستورات یکساله با هم‌تبادل نظر کرده و علاوه بر تعیین میزبان بعدی طی این فرایند ها، روند ارزیابی شش ماهه در زیر مجموعه ها نیز تعیین تکلیف می شود.
  وی با ابراز خرسندی از فرصت حضور رشت در نشست سالانه شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو در لهستان تصریح کرد: در این فرصت، پروژه شهر خلاق خوراک شناسی رشت تنها شهری بود که سه فرصت ارائه پروژه داشت که نه تنها یک فرصت ارائه نبود بلکه پروژه این شهر به عنوان یکی از دو پروژه خلاقانه نوآوری شهری از میان ۱۸۰ شهر عضو شبکه شهرهای خلاق یونسکو انتخاب شد.
  این مسئول گفت: دراین نشست، پروژه گیل بانو به عنوان مدلی برای آموزش زنان سرپرست خانوار برای خریدهای حمایتی که در سه سال گذشته در شهر خلاق رشت برای هدایای بین المللی استفاده می کرد، ارائه شد.
  قدیمی ادامه داد: با اینکه مدیریت این پروژه هنوز اجرایی نشده بود اما به یک مدل آموزشی برای توان افزایی زنان سرپرست خانوار تبدیل و ارائه شد که بر دو مقوله فرهنگ و اقتصاد تاکید داشت.
  وی گفت: این تاکید به عنوان طرح تقویت فرهنگی بکار برده شد زیرا علاوه بر حفط میراث فرهنگی ، معرفی صنایعی همچون رشتی دوزی، جاجیم بافی، سبد بافی و چادر شب بافی را نیز در بر داشت.
  مدیربرنامه های شهر خلاق یونسکو در رشت همچنین امضای تفاهم نامه مطالعات فرهنگ خوراک ابریشم را از دیگر دستاوردهای این نشست عنوان کرد و با اشاره به وجود شبکه راه ابریشم در یونسکو و ریاست این مجمع توسط شهردار رشت افزود: این شبکه به اندازه شهر خلاق خوراک فعال نبود.
  قدیمی با اشاره به نتیجه نشست سال گذشته شهرهای خلاق در غازیان تب ترکیه بیان داشت: در این نشست مقررشده بود که شهرهای عضو راه ابریشم راجع به مطالعات فرهنگ خوراک در زمینه صادرات نیز مطالعه داشته باشند و از این رو ۴ محصول شامل برنج، چای، ابریشم و زعفران در مطالعات ارائه شده قرار گرفت.
  وی گفت: این تفاهم نامه در شهرهایی همچون رشت و دیگر شهرهای عضو راه ابریشم به منظور مطالعات خوراک راه ابریشم برای توسعه اقتصادی و فرهنگی این محصولات، امضا شد.
  مدیربرنامه های شهر خلاق یونسکو در رشت، کارگاه مسکن و فضاهای بومی برای همگان و نگاه های خلاق زا موضوع مطرح شده را از دیگر موضوعات ارائه شده عنوان کرد و بیان داشت: موضوعاتی با عناوین ” رشت شهر جشنواره ها ” و طرح شب های روشن رشت با ایده فعالیت اقتصادی در شهر نیز به عنوان یک فعالیت نو آورانه و مستمر مطرح شد.

  قدیمی گفت: کنداکتور میزبانی رشت برای شبکه شهر های خلاق یونسکو با هدف حفظ دیپلماسی شهری نیز در این نشست ارائه شد که کلیات آن در اردیبهشت امسال در شورای اسلامی رشت به تصویب رسیده بود.
  به گفته وی مهمترین ایمیلی که در نتیجه ارائه طرح ها دریافت شد از سوی رئیس هیئت مدیره میراث ناملموس فرهنگی جهان از کشور اندونزی بود که این مسئول به همراه هیئت همراه در مرداد ماه امسال به ایران و رشت سفر خواهند کرد تا به ارزیابی مطالعات موردی صنایع دستی این شهر بپردازند.
  این مسئول تعداد آثار ثبت شده جهانی کشور را در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ۱۳ مورد عنوان و خاطر نشان کرد: هر کشور در هرسال فقط یک دفاع می تواند از چنین‌پروژه هایی داشته باشد و از این رو جای بسی خرسندیست که بازدید از پروژه های میراث ناملموس رشت جزو دفاعیات رییس هیئت مدیره ناملموس فرهنگی جهان قرار گرفته است.
  قدیمی همچنین از دو دعوت همکاری به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای مهم حضور در این نشست یاد کرد و گفت: شرکت در نشست تخصصی مربوط به تاریخ فرهنگ غذای شبکه راههای ابریشم در مغولستان و تجربه خوراک شناسی در جوئنجو کره جنوبی همان دو دعوت همکاری یاد شده هستند.
  وی به عنوان مدیربرنامه های شهر خلاق یونسکو در رشت خواستار تداوم همکاری اعضای شورای اسلامی برای شرکت در برنامه های شهر خلاق در فرصت های ارئه شده شد.

  برچسب ها :
  کانال تلگرام