شعاع مشرق

امروز : پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف است با 2019 , March 21 , Thursday - ساعت ۰۱:۳۱:۱۷

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ تیر, ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
 • شما اینجا هستید : یادداشت
 • کد مطلب : 99453
 • طراز یک سیاستمدار؛

  از نوبخت چه می خواهیم؟

  Print Friendly, PDF & Email
    

  منتقدان دردمند و نگران به حال و روز امروز کشور خوب است توجه داشته باشند، دکتر و سیاستمدار در این زمانه فراوان است اما طراز سیاستمداران مطلوب ِ گفته شده را نباید فراموش کنیم که اگر فراموش کردیم تاریخ به تلخی به ما خواهد آموخت که چه مردمانى بودند و چرا چنین کردند!

  خواجه نظام الملک در سیاستنامه در فصلى (( هرکارى و رسمى که از قاعده و بنیاد خویش بیفتاده باشد با قاعده خویش آوردن)) براى القاب چنین مى نویسد”… و دیگر ،(( القاب بسیار شده است، و هرچه فراوان شود قدرش برود و خطرش نماند…)).

  امروزه بواسطه عمومى شدن سیاست و از طرف دیگر دسترسى هاى فراگیرتر به منابع قدرت، کسانى که خود را سیاستمدار بنامند فراوان تر شده است.
  ما همانگونه که در همه انتخاب هاى اجتماعى مان همیشه بدنبال ((طراز )) یک موضوع هستیم، چگونه در ساحت سیاست بدنبال طراز نباشیم!؟

  وقتى براى درمان بیماری جسم مان بدنبال پزشکى با ((طرازهاى ))مطلوب هستیم و یا وقتى براى احداث ساختمان مان بدنبال مهندسى با طراز مطلوب باشیم، آیا نباید در عالم سیاست و روى آورى یا روى گردانى از سیاستمدارى بدنبال طراز مطلوب باشیم !؟

  طراز مطلوب براى یک سیاستمدار چیست؟

  در این مختصر نمی توان به همه شاخص هاى طراز مطلوب یک سیاستمدار پرداخت اما تلاش میشود به قدر رساندن معناى مورد نظر اشاراتى شود.

  ️از آنجائیکه سیاستمدار در فرایند توزیع منابع، تصمیم سازى، تعامل بین اجزاء قدرت، تعامل بین سطوح، میکروقدرت ( جامعه) و ماکروقدرت ( قطب هاى حاکمیت) نقش موثر ایفاء میکند بنابر این طراز مطلوب یک سیاستمدار میتواند بقرار زیر باشد:
  ١- بهره مندى از دانش.
  ٢-توانایى ذهنى و هوشى مناسب.
  ٣- دارا بودن ذهن منسجم و سازمان ده.
  ۴-توانایى برقراى تعامل با سطوح مختلف قدرت.
  ۵- توانایى کلامى در اقناع گرى.
  ۶- دارا بودن تجربه هاى مدیریتى در سطوح مختلف ساختار دیوان سالارى کشور.
  ٧-بیشترین برخوردارى از ویژگى هاى کاریزمایى( چهره، نحوه کلام، زبان بدن )
  ٨- تجربه زیستى و مشاهده گرى در نقاط مختلف کشور.
  ٩-تجربه زیستى و مشاهده گرى در کشورهاى دیگر.
  ١٠-پاکدستى و امین بودن نزد مردم و حاکمیت.

  براین شاخص ها میتوان افزود، اما به ناچار به همین اکتفا میشود.

  در میان مردانى که از خطه ی گیلان به سطوح مختلف قدرت و مدیریت دست یافته اند، دکتر نوبخت با لحاظ این شاخص ها بعنوان طراز مطلوبیتِ یک سیاستمدار از چه طرازى برخوردار است؟

  ️اساسا در بین دولتمردان در دوره روحانى با لحاظ همین شاخص ها طراز مطلوبیت دکتر نوبخت نسبت به دیگر دولت مردان چگونه است؟

  امکان بررسى این شاخص ها وجود ندارد اما به چند مورد اشاره میشود.

  شاخص برخوردارى از دانش:

  در شاخص برخورداى از دانش بى تردید دکتر نوبخت در کنار دکترظریف و دکتر هاشمى ( وزیربهداشت و درمان) و چند تن دیگر جزو چند وزیر و دولتمرد با برخوردارى از اعتبار بالاى علمى هستند. بسیارى از سیاستمداران، عناوین دکترا را دارند ولى همه میدانیم که این عزیزان چگونه دکترا گرفته اند!

  جزو فیزیک دکتر نوبخت در دهه ۶٠ براى بسیارى از دانش آموزان رشتى بهترین جزو و کتاب بود که دست بدست مى چرخید. و اینک نیز نظریه های اقتصادی دکترنوبخت که به رشته تحریر درآمده است از منابع و ریفرنس های دانشجویان در ارائه پایان نامه مقاطع تحصیلی عالی دانشگاهی است.

  دکتر نوبخت دانش آموخته گى را خود، کلاس به کلاس و استاد به استاد تجربه کرده است، او هرگز بسان بعضى از سیاستمداران در زمان دانش آموختگى فقط در پایان ترم (( برای گرفتن نمره )) به کلاس و دانشگاه نرفت و …

  ️توانایى تعامل با سطوح مختلف قدرت:

  دکتر نوبخت اساسا بواسطه کاریزماى شخصى و ویژگى هاى رفتارى مورد وثوق قطب هاى قدرت در کشور است . این مورد وثوق بودن ظرفیت سیاست ورزى او را در مقایسه با خیلى از سیاستمداران منحصر بفرد کرده است.

  تجربه هاى مختلف مدیریتى:

  دکتر نوبخت شاید از جمله سیاستمداران معدودى باشد که تجربه مدیریتى از یک شهر تا مدیرکلى استان تا چند دوره نمایندگى مجلس را دارا میباشد . این تجربه هاى مختلف درسطوح گوناگون موجب شده هم واقع بین در سیاست باشد و هم ذائقه سیاست مداران در جریانات مختلف سیاسى را خوب درک کند.

  کاریزماى شخصى:

  دکتر نوبخت در برخوردارى از مهارت کلامى و اقناع گرى و چهره عموم پسند، زبان بدن و آداب دانى از او شخصیتى کاریزما ساخته است. شاید با این معیار فقط دکتر ظریف در کنار دکتر نوبخت قرار میگیرد.

  نویسنده این سطور در نگارش این متن بدنبال قهرمان سازى نیست اما به واقع از این موضوع در عجب است که چه اصرارى وجود دارد ، عده اى به جای استفاده از این ظرفیت ملى براى منافعِ کشور و (حتما استانى) فقط و فقط بدنبال نابودى فرصت هستند، فرصتى که براى گیلان پس از چهار دهه فراهم شد.

  به صواب و دوراندیشی نزدیکتر است که خُرده گیرانی چنین ناروایى ها با دکتر نوبخت مى کنند. اینان یک بار هم شده کلاه خود را قاضى کنند و از خود بپرسند با شاخص هاى ده گانه ایى که ذکر شد چند سیاستمدار در طراز دکتر نوبخت در سطح ملى داریم!؟

  شاید خواجه نظام الملک بیراه نگفته باشد که… هرچه فراوان شود قدرش برود و خطرش نماند….

  منتقدان دردمند و نگران به حال و روز امروز کشور خوب است توجه داشته باشند ، دکتر و سیاستمدار در این زمانه فراوان است اما طراز سیاستمداران مطلوب ِ گفته شده را نباید فراموش کنیم که اگر فراموش کردیم تاریخ به تلخی به ما خواهد آموخت که چه مردمانى بودند و چرا چنین کردند!

  یادداشت:  مختاری .ج

   

  برچسب ها :
  کانال تلگرام
  آخرین ارسال ها
 • از نوبخت چه می خواهیم؟