شعاع مشرق

امروز : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ مصادف است با 2019 , February 23 , Saturday - ساعت ۰۰:۳۴:۲۰

سرتیتر خبرها :

طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس
پیوندها

 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ تیر, ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
 • شما اینجا هستید : فرهنگی
 • کد مطلب : 99941
 • نشست خبری کنسرت گروه آوای مهر برگزار شد

  Print Friendly, PDF & Email
    

  نشست خبری کنسرت گروه آوای مهر با حضور اعضای گروه و اصحاب رسانه در آموزشگاه موسیقی آوای مهر سیاهکل برگزار شد.

  نشست خبری کنسرت گروه آوای مهر با حضور اعضای گروه و اصحاب رسانه در آموزشگاه موسیقی آوای مهر سیاهکل برگزار شد.

  محمد آفریدون سرپرست این گروه که از چهره‌های خوشنام موسیقی گیلان است در این نشست با اشاره به پیشینه این گروه بیان کرد ما از سال ۷۲ با اجراهای تک نوازی و دو نوازی فعالیت خود را آغاز کردیم و پس از آن از سال ۷۸ با برگزاری کنسرت های مختلف در شهرهای مختلف استان با خوانندگانی مانند عباس شهبازی، استاد رحیم پور و… فعالیت خود را ادامه دادیم. گروه پیش از این با عناوینی مانند چکاوک، به یاد صبا و مهر گیلان فعالیت می کرد. در طول زمان گروه تغییرات بسیاری داشت و بسیاری از کسانی که امروز در موسیقی گیلان فعالیت می کنند با ما سابقه همکاری دارند.
  آفریدون در خصوص کنسرت پیش روی گروه خود نیز گفت: در این کنسرت جمعی از بهترین های موسیقی گیلان حضور خواهند داشت. کار کردن با این گروه بسیار راحت و لذت بخش است. چون همه حرفه ای و کار بلد هستند‌. ما قطعاتی را که برای این کنسرت آماده کردیم در ابتدا با همکاری بهزاد زمانی بصورت نت نوشتیم و این موجب شده اعضای گروه راحت تر ساز بزنند. بخش اصلی تنظیم را خودشان به دلیل مهارت بالایی که دارند انجام دادند.
  آفریدون ادامه داد: این اجرا کمی متفاوت تر از اجراهای قبلی ماست. هم از لحاظ اینکه به نوعی این کنسرت‌ تلفیقی خواهد بود و برای اولین بار ساز گیتار به ما اضافه شده و هم از نظر اینکه قطعات جدیدی در هر دو بخش فارسی و گیلکی اجرا خواهیم کرد. ما اعتقاد داریم که مخاطبان تغییر می‌کنند، چون موسیقی بر اساس شدن است. کسانی که مدام در کنسرت هایشان قطعات تکراری اجرا می کنند مخاطبان خود را از دست می دهند.
  وی در خصوص تاسیس آموزشگاه آوای مهر که اولین آموزشگاهی بود که در سیاهکل افتتاح شد گفت: در سالهای دور که ما در سیاهکل فعالیت موسیقیایی خود را آغاز کردیم با کمبود نیرو مواجه بودیم. اما در حال حاضر اگر ما از تمرینات خود غافل شویم هنرجویان از ما بهتر ساز می زنند و می توانند تهدید جدی برای جایگزینی ما باشند. این شهرستان استعدادهای زیادی در این زمینه موسیقی دارد و خیلی امیدواریم در آینده بتوانیم. گروه ارکستری در این شهر تشکیل دهیم.
  بهزاد زمانی از هنرمندان سنتور نواز گیلان است که سالها سابقه همکاری مشترک با محمد آفریدون را در کارنامه دارد. وی با بیان اینکه از سال ۷۸ همکاری مشترک خود را با آفریدون آغاز کرده افزود: اولین چیزی که در حفظ و تداوم یک گروه مهم است همفکر بودن است. گاهی در برخی گروهها پس از یکی دو کار مشترک همکاری قطع می شود که ناشی از عدم همفکری است. وقتی آفریدون می گوید ما در این گروه چیزی تحت عنوان سرپرست نداریم این یک تفکر است، تفکری که بسیار ارزشمند و بزرگ است.
  اگر این تفکر در گروهی باشد گروه باقی می ماند. آفریدون بیشتر زحمات را برای گروه می کشد اما به نفع همه تمام می شود و این باعث تداوم گروه آوای مهر است.
  الهام صفری در این کنسرت بعنوان نوازنده گیتار حضور دارد. وی که از مدرسین این ساز است در صحبت هایی گفت: هفده سال است که گیتار کار می‌کنم. سبک اولیه کلاسیک بود و پس از آن پاپ که در حال حاضر این سبک را تدریس می کنم‌. من با چند گروه سابقه همکاری دارم و در استان های مازندران و گیلان اجرا های مختلفی را تجربه کردم. هم‌اکنون نیز با گروه آوای مهر کار می‌کنم که بهترین گروهی است که تاکنون در آن عضو بوده ام. همچنین همزمان بعنوان مدرس در آموزشگاه آوای مهر فعالیت می کنم.
  وی ادامه داد: در این کنسرت برای نخستین بار است که از گیتار استفاده می شود. به شخصه تجربه ترکیب سنتی با ساز غربی را نداشتم که به نظرم اتفاقی مثبتی است و با استقبال مردم مواجه خواهد شد.
  نینا قویدل از هنرمندان دف و تنبک نواز گیلان است که سابقه همکاری با گروههای متعددی در گیلان را دارد. وی در صحبتهای کوتاهی در این نشست گفت: حدود ده سال است که فعالیت هنری می کنم. در طول سالهای فعالیتم با گروه دف نوازان صبوعی همکاری کردم که در تالارهای اندیشه و وحدت تهران، مجتمع خاتم الانبیا (ص) رشت، لاهیجان و… با این گروه به روی صحنه رفتم. از سال ۹۳ نیز با گروه آوای مهر همکاری ام را آغاز کردم.
  وی ادامه داد: وقتی می خواهید با گروهی کار کنید خیلی مهم است که از نظر اخلاقی بتوانید با آنها کنار بیایید و این ویژگی در آوای مهر و اعضای آن وجود دارد و از اینکه با این گروه همکاری می کنم خوشحالم.
  فرشاد بالایی نوازنده کمانچه و ویولن استان است که سابقه همکاری با گروههای مطرح بسیاری را در کارنامه دارد. وی با بیان اینکه از ۱۳ سالگی حضور در عرصه موسیقی را شروع کرد در خصوص کنسرت پیش رو گفت: این کنسرت نسبت به اجراهای قبلی کمی متفاوت تر است، چون به نوعی تلفیقی محسوب می شود و تجربه جدید و جالبی است. امیدوارم مردم از دیدن یک اجرای متفاوت لذت ببرند.

  رضا علوی که در این کنسرت بعنوان نوازنده تار حضور خواهد داشت گفت: من سابقه فعالیت در گروههای عرفان، گیل اوخان، شبخیز و… را دارم. کمتر از یکسال است با این گروه کار می کنم و از این اتفاق خوشحالم. سال گذشته در جشنواره هزار صدای تهران با آوای مهر به روی صحنه رفتم و کنسرت پیش رو دومین همکاری مشترک ما به شمار می‌رود. کنسرتی که در پیش داریم با نو آوری هایی که به وجود آمده و سبک تلفیقی که دارید مطمئنا مورد توجه مردم قرار خواهد گرفت.
  علی زحمتکش خواننده این گروه نیز در این نشست گفت: حدود هشت سال است که با آوای مهر کار می کنم. ابتدا بعنوان نوازنده کمانچه و پس از آن به تشخیص سرپرست گروه خواننده گروه در هر دو بخش فارسی و گیلکی ادامه همکاری دادم. در این کنسرت نیز علاوه بر بخش گیلکی، دو تصنیف فارسی به نام های گون و گذر که دومی از ساخته های محمد آفریدون و بهزاد زمانی است را اجرا خواهم کرد.
  مریم دهقان که در این کنسرت به همراه سانیا شکری و فتانه آل ابراهیم بعنوان همخوان حضور دارد گفت: خیلی برایم مهم است که صرفا بعنوان همخوان و زیر صدای خواننده اصلی در کاری حضور پیدا نکنم. اگر در این سالها فعالیت نداشتم بیشتر به همین دلیل بود. بعد از صحبت هایی که با محمد آفریدون انجام دادم وی این قول را داد که صدایم شنیده خواهد شد. من در این کنسرت هم در بخش فارسی و هم گیلکی به اجرای برنامه خواهم پرداخت و گیلکی خواندن برای من اتفاق جالب توجهی است چون با اینکه اصالتا گیلانی هستم تاکنون این تجربه را نکرده بودم و برایم بسیار هیجان انگیز است.

   

  برچسب ها :
  کانال تلگرام