شما اینجا هستید
اجتماعی » ماجرای اختلال روز گذشته اینستاگرام و واتس‌اپ چه بود؟

اگر شما در ساعات و یا روز گذشته اقدام به استفاده از شبکه‌های اجتماعی کرده باشید حتماً می‌دانید که قطعی‌های مکرر در ارسال عکس و حتی پیام اتفاق افتاده بوده که هنوز هم به صورت کامل رفع نشده است. اما علت این حادثه چیست؟ این بار مشکل جهانی است!

Cloudflare یکی از بزرگترین سرویس‌دهنده‌های تحویل محتوا یا همان CDN در سطح جهانی است که بسیاری از وبسایت‌های بزرگ و کوچک در کشورهای مختلف را میزبانی می‌کند. البته دامنه فعالیت این سرویس تنها به CDN محدود نمی‌شود و ارائه خدمات مبارزه و کاهش DDoS، امنیت اینترنت و همچنین سرویس‌های سرور نام دامنه توزیع شده نیز توسط این شرکت به وبسایت‌ها و سرویس‌های اینترنتی ارائه می‌شود.

ظاهراً روز گذشته این سرویس برای ساعاتی در بخشی که مربوط به خدمات شرکت فیسبوک بوده دچار مشکل می‌شود و برای ساعاتی، ارتباطات کاربران خدمات تحت نظر فیسبوک مانند وبسایت فیسبوک، نرم‌افزار واتس‌اپ و اینستاگرام نیز دچار مشکل می‌شوند.

در مورد مناطق خارج شدن از دسترس سرویس هم باید بگوییم که اولین اعلام قطعی ارتباط و مشکلات متأخر آن ابتدا از اروپا و آمریکا منتشر شده ولی بعد‌ها گزارشاتی از اقصی نقاط دنیا منتشر شد که نشان می‌دهد مشکل چیزی بیش از یک قطعی ساده در یک منطقه از سرورهای شرکت بوده است.

در همین زمینه صفحه توئیتر شبکه اجتماعی اینستاگرام با ارسال پستی اعلام نموده که از مشکل به وجود آمده برای ارسال و دریافت عکس‌ها، ویدئو و سایر موارد در شبکه خود مطلع است. این شبکه همچنین از کاربران خود عذرخواهی کرده و اعلام نموده در تلاش است تا مشکل هر چه سریعتر رفع و وضعیت به حالت عادی بازگردد.

جزئیات زیادی از علت نهایی مشکل ایجاد شده برای Cloudflare منتشر نشده ولی برخی منابع قطع برق در برخی سیستم‌های مسیریابی و ارائه محتوای این سرویس در سواحل شرقی قاره آمریکا و همچنین اروپا را عامل مشکل ایجاد شده می‌دانند.

به هر حال اگرچه بنابر اعلام این سرویس‌دهنده در حال حاضر مشکل رفع شده ولی ممکن است به دلیل سیستم کشینگ، برخی کاربران هنوز هم در دریافت اطلاعات مشکل داشته باشند که پیشنهاد می‌شود در صورت تداوم مشکلات دریافت و ارسال داده و عکس، دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی نمایند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی