شما اینجا هستید
اخبار اصلی » اُفت چشمگیر در تجارت ایران و اروپا

آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو این اتحادیه در ۸ ماهه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در ۸ ماهه نخست ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۴٫۲۹۲ میلیارد یورو بوده که این رقم در ۸ ماهه نخست امسال با افت ۷۵ درصدی به ۳٫۴۷۱ میلیارد یورو رسیده است.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا اوت ۲۰۱۹ به کمتر از نصف صادرات این اتحادیه به ایران در مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۸ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶٫۱۹۸ میلیارد یورو اعلام شده بود اما این رقم در مدت مشابه امسال به حدود ۳ میلیارد یورو (۲٫۹۹۴ میلیارد یورو) کاهش یافته است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در ۸ ماهه نخست ۲۰۱۹ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۹۴ درصدی داشته و به ۴۷۷ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در ۸ ماهه نخست سال قبل ۸٫۰۹۴ میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

افت قابل توجه تجارت اتحادیه اروپا با ایران در سال ۲۰۱۹ در پی بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران نشان می‌دهد این اتحادیه به‌رغم وعده‌های خود نتوانسته است از منافع ایران در چارچوب توافق هسته‌ای دفاع کند. کشورهای اروپایی با پیروی از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران واردات نفت از ایران را در سال ۲۰۱۹ متوقف کرده‌اند و صادرات کالا به ایران را به کمتر از نصف رسانده‌اند.

بر اساس این گزارش، آلمان در هشتمین ماه سال جاری میلادی ۱۴۲ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۱۴٫۵ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات آلمان به ایران در ماه اوت نسبت به ماه قبل از آن ۱۲ درصد کاهش یافته و واردات از ایران نیز ۲۲ درصد افت داشته است.

صادرات فرانسه به ایران در ماه اوت ۳۵ درصد نسبت به ماه قبل از آن افت داشته و به ۳۴٫۸ میلیون یورو رسیده است. واردات فرانسه از ایران نیز ۷۰ درصد کاهش داشته و به ۵۵۴ هزار یورو رسیده است.

ایتالیا در ماه اوت جزو معدود اعضای اتحادیه اروپا بوده که صادرات به ایران را افزایش داده است. صادرات ایتالیا به ایران در ماه اوت با رشد ۲۵ درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به ۱۰۵٫۹ میلیون یورو رسیده است. در عین حال واردات این کشور از ایران افت ۶۷ درصدی داشته و به ۳٫۹۶ میلیون یورو رسیده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی