شما اینجا هستید
اجتماعی » ماجرای تاریخ مصرف واکسن‌های کرونا و پاسخ دبیر کمیته علمی به برخی حواشی

به گزارش شعاع مشرق به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی با اشاره به روند افزایشی بیماری کرونا در کشور و قرار گرفتن در موج هفتم این بیماری، بر لزوم جدی گرفتن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین تکمیل واکسیناسیون علیه این بیماری تاکید کرد.

وی ضمن تاکید بر ضرورت تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا گفت: بر اساس آخرین آمارها تاکنون بیشتر از ۱۵۲ میلیون دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که بیش از  ٢۹ میلیون دز آن مربوط به دز سوم و چهارم بوده است.

جماعتی همچنین در پاسخ به ایسنا درباره برخی حواشی ایجاد شده در خصوص تاریخ انقضای برخی واکسن‌ها، با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای به مردم تزریق نشده و نخواهد شد، توضیح داد: در تمام دنیا روند به این شکل است که‌ برای واکسن‌ها با پایه پروتئین یا واکسن‌هایی که احتمال آن وجود داشته باشد که مواد تشکیل دهنده‌اش تخریب شود، تاریخ انقضایی درج می‌شود و بعد به وسیله متخصصین و سازمان غذا و دارو آزمایش مجدد صورت گرفته و تاریخ انقضا تمدید می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال واکسنی ممکن است ۲ سال تاریخ انقضا داشته باشد ولی برای اینکه مجددا چک شود شش ماه یکبار ارزیابی صورت می‌گیرد که آیا پیش از تاریخ انقضای اصلی، مشکلی متوجه مواد تشکیل دهنده واکسن هست یا خیر؟

او ادامه داد: برخی تصور می‌کنند تاریخ انقضای نوشته شده مربوط به تاریخ تخریب واکسن است؛ درحالیکه چنین نیست و واکسن مجدد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا اگر مشکلی نداشت تاریخ تزریق تمدید شود.

دبیرکمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفت: مدت زمان بررسی و انقضای هر واکسن بسته به تکنولوژی ساخت آن متفاوت است و در مجموع تاکنون به هیچ وجه هیچ واکسن تاریخ مصرف گذشته‌ای به مردم تزریق نشده و این موضوع محال است.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی