شما اینجا هستید
اجتماعی » نماینده مجلس: با ضرب و شتم نمی‌توانیم مردم را مجبور به حجاب کنیم

جماران نوشت: ولی الله بیاتی سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهاگفت: لجبازی موضوع حجاب مساوی است با از دست دادن اعتبار، شخصیت، اعتقاد فرد، سوءاستفاده از شخصیت و تعرض به آن؛ و ما باید بتوانیم جوانان خود را نسبت به عواقب بی‌حجابی آگاه کنیم و از آن‌ها بخواهیم رعایت کنند و کشف حجاب نکنند.

چند روز قبل نمایندگان به این نتیجه رسیدند لایحه حجاب و عفاف بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی مورد رسیدگی قرار گیرد. بر اساس این اصل، مجلس در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند. در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌کند، به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

در همین زمینه، با ولی الله بیاتی سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراها و رییس مجمع نمایندگان استان مرکزی و نماینده مردم (آشتیان / تفرش / فراهان) به گفت وگو پرداخت که مشروح آن در پی می آید:

نمایندگان چند روز قبل بر اصل ۸۵ قانون اساسی لایحه حجاب و عفاف موافقت کردند. در این مورد نظر خود را بیان می کنید؟

لایحه حجاب اولویت اول مجلس است و در دستور کار مجلس هم قرار گرفته است. این لایحه مزایا و معایبی دارد که کلیات آن باید مورد بررسی قرار بگیرد.

نظر من این است که باید در مجلس بررسی شود، چون وقتی به کمیسیون می‌رود به صورت موقت ابلاغ می‌شود و کسانی که بیرون منتظرند تا ببینند مجلس چه تصمیمی می‌گیرد ممکن است از جزییات آن باخبر نشوند. اما وقتی به صورت شفاف و علنی در مجلس مطرح شود و هر کسی هم نقطه نظرات خود را مطرح کند، در آن صورت برخی از اشکالات باید برطرف شود. لایحه حجاب و عفاف نیز برخی مزیت‌ها دارد که باید رأی مجلس را بیاورد. بحث حجاب نباید دستاویزی برای برخی افراد معاند شود که فکر کنند جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد کاری انجام دهد که همه‌ی اقشار مختلف را در تنگنا قرار دهد. در قانون اساسی کشف حجاب جرم است و به صلاح افراد هم نیست که در جامعه بی‌حجاب باشند.

ارزش‌ها و معیارهای اسلامی را باید حفظ کنند و به فرموده رهبر انقلاب اسلامی دشمن برای کشف حجاب برنامه داشته و ماهم در مقابل باید برنامه فرهنگی داشته باشیم و با ضرب و شتم نمی‌توانیم مردم را مجبور به حجاب کنیم.

ما باید بتوانیم جوانان خود را نسبت به عواقب بی‌حجابی آگاه کنیم

حجاب امری فرهنگی و اجتماعی است، اما امروز می‌بینیم که نگاه سیاسی به آن شده است و نوعی لجبازی سیاسی از سوی نسل جوان پیش آمده است. مجلس برای این مساله تدبیری دارد؟

ما در مجلس به نوبه خود از جوانان دفاع می‌کنیم، چون مطمئن هستیم اگر جوانان ما بدانند یک موضوع چه عواقب و چه ضررهایی دارد لجبازی نمی‌کنند؛ چرا که لجبازی موضوع حجاب مساوی است با از دست دادن اعتبار، شخصیت، اعتقاد فرد، سوءاستفاده از شخصیت و تعرض به آن؛ و ما باید بتوانیم جوانان خود را نسبت به عواقب بی‌حجابی آگاه کنیم و از آن‌ها بخواهیم رعایت کنند و کشف حجاب نکنند.

افرادی که حجاب خود را رعایت می‌کنند باید تشویق شوند

راهکار شما برای جلوگیری از برخورد میان افراد در این امر چیست؟ چندی پیش در شیراز زد و خوردی اتفاق افتاد؟

خیلی اشتباه بود، حجاب دستور شرعی ما است و افرادی که رعایت می‌کنند باید تشویق شوند و کشف حجاب هم به فرموده رهبر گناه بوده و هم برخلاف قانون اساسی است، ما با کشف حجاب نباید برخورد فیزیکی انجام دهیم و آن چیزی که شرع ما گفته است را باید انجام دهیم و در غالب تذکر رسانه‌ای و نصیحت و موعظه باید جوانان را توجیه کنیم چرا که برخورد فیزیکی به صلاح نیست و اثر منفی دارد.

 

نقش صدا و سیما در رابطه با حجاب را چگونه می‌بینید؟

خیلی موثر است. فرهنگ سازی ای که صدا وسیما می‌تواند انجام دهد بسیار موثر است، به طور مثال، فردی که در خیابان بی‌حجاب بوده نسبت به کسی که حجاب دارد خیلی در معرض تعرض است. چون ممکن است، تفکرات منفی راجع به آن زیاد باشد، فردی که حجاب دارد تفکراتش در مورد فرد بی‌حجاب چیز دیگری است و در مورد این مسائل صدا و سیما باید فرهنگ سازی کند و ما باید بتوانیم جوانان و مردم را نسبت به این خواسته نظام به خوبی توجیه کنیم

 

نقش آموزش و پرورش و مدارس را چگونه می‌بینید؟ در این لایحه چگونه به آن اشاره شده است؟

بله در مورد ادارات از جمله؛ آموزش و پرورش، وزارت کشور، آموزش عالی و… برای هر کدام از این‌ها وظایف تعریف شده است، اما نظرمان این است که باید کار فرهنگی انجام شود. دانش آموزی که از ابتدای کودکی تا سن نوجوانی و جوانی در اختیار ما است، ما باید او را درست تربیت کنیم. معلم باید درست رفتار کند و اگر خانمی بخواهد در مورد حجاب صحبت کند ابتدا خود باید عمل کننده به حجاب باشد و اگر آقایی بخواهد در مورد حجاب صحبت کند ابتدا خانواده او باید حجاب را رعایت کنند. در غیر این صورت اگر ما فقط صحبت کنیم و خودمان عمل نکنیم شنونده‌ها قطعا عمل نمی‌کنند. در این لایجه همچنین خیلی از موارد دیگری برای آموزش و پرورش و برخی از وزارت خانه‌های دیگر تکلیف دیده شده است.

با جرایم مالی مشکل رفع نمی‌شود

بسیاری از کارشناسان به انتقاد جرایم تعیین شده در لایحه پرداختند و در فضای مجازی می‌گویند جرایم مالی به قدری زیاد است که از این طریق بودجه سال بعد دولت تهیه می‌شود؟

من فکر نمی‌کنم با جرایم مالی مشکل رفع شود؛ می‌تواند عامل بازدارنده باشد، اما جرایم مالی مگر در سرعت‌های بالا اثرگذار بود؟ جریمه فقط یک عامل بازدارنده است، اما یک عامل صد درصدی نیست و می‌تواند درصدی فقط تأثیر داشته باشد. ما باید فرهنگ سازی کنیم و با جرایم مالی و ضرب و شتم و زندان و برخورد فیزیکی نمی‌توانیم این موضوع را حل کنیم. باید غالب جامعه بخواهیم حجاب در جامعه اتفاق بیفتد و آن هم بستگی به عملکرد ما دارد.

البته برخی جاها بخواهند دلخوری‌هایی از حکومت باشد و افراد بخواهند این‌گونه مخالفت خود را اعلام کنند و برخی هم به فرموده مقام معظم رهبری ممکن است با نقشه دشمن و از خارج کشور تحریک شده باشند، مردم باید نسبت به این گونه مسائل آگاه باشند و بدانند کاری که انجام می دهند خواسته دشمن است و می‌خواهند کشور را بی‌ثبات کنند و برخی از مطالب که اخیرا گفته‌اند که «دشمن از طریق کشف حجاب به دنبال حمله نظامی به کشور جمهوری اسلامی ایران بود» و احساس می‌کردند همه افرادی که کشف حجاب کرده‌اند مخالف جمهوری اسلامی هستند؛ در صورتی که این گونه نیست. خیلی از این افراد موافق نظام هستند و شاید به عملکرد برخی افراد اعتراض دارند.

حجاب جزیی از ارزش‌های دینی ما است و ما با این ارزش‌ها انقلاب کردیم

برخی‌ می‌گویند دولت یا مجلس از مشکل اصلی مردم که وضعیت معیشت آنان است خارج شده‌اند و به مسأله حجاب که ثانویه است می‌پردازند و امروز همین موضوع باعث حاشیه شده است؟

خیر، این گونه نیست؛ حجاب و معیشت برای ما در اولویت دارد. حجاب جزیی از ارزش‌های دینی ما است و ما با این ارزش‌ها انقلاب کردیم و به این نقطه رساندیم. این مسأله را مردم باید بدانند که کشف حجاب خلاف قانون است و قانون هم در کشور اگر اصلاح شد می‌توانند مطابق قانون رفتار کنند، اما اکنون در جامعه فعلی کشف حجاب خلاف قانون است و این گونه نیست که مساله معیشت مردم را رها کرده باشیم. ما چند مصوبه برای مناطق آزاد تجاری داشتیم که مرتبط با معیشت مردم است؛ ما بحران اقتصادی در کشور داریم اما این گونه نیست که مجلس و دولت از این موضوع غافل باشد و بالاخره این از اولویت‌های اول است و خیلی‌ها از وضعیتی که پیش آمد نگران هستند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی