شما اینجا هستید
بین الملل » کودتا در ارمنستان خنثی شد/ ۸ نفر بازداشت شدند

فارس نوشت: هشت تن از اعضای نهاد غیردولتی میهن‌پرستان به نام «صلیبی‌ها» بر اساس شواهدی که سرویس امنیت ملی ارمنستان می‌گوید با تفتیش خانه‌ها و دفتر این سازمان پیدا کرده است، به خاطر اقدام به کودتا بازداشت شدند.

سرویس امنیت ملی ارمنستان از خنثی شدن تلاش برای کودتا علیه دولت و نخست‌وزیر این کشور و بازداشت هشت نفر در رابطه با این پرونده خبر داد.

سرویس امنیت ملی ارمنستان امروز (یکشنبه دوم مهر ماه، ۲۴ سپتامبر) اعلام کرد که یک گروه هشت نفری از افرادی را که برای «غصب قدرت» در ارمنستان با استفاده از تسلیحات توطئه کرده بودند، بازداشت کرده است.

در شرایطی که تعداد زیادی از معترضان در «ایروان» پایتخت ارمنستان علیه پاشینیان در پی عملیات اخیر جمهوری آذربایجان در قره‌باغ کوهستانی تظاهرات برپا کردند، مقام‌های امنیتی ارمنستان از خنثی شدن عملیات کودتا در این کشور خبر می‌دهند.

وبگاه «نیوز» ارمنستان گزارش کرد، هشت تن از اعضای نهاد غیردولتی میهن‌پرستان به نام «صلیبی‌ها» بر اساس شواهدی که سرویس امنیت ملی ارمنستان می‌گوید با تفتیش خانه‌ها و دفتر این سازمان پیدا کرده است، بازداشت شدند.

در بین اموالی که سرویس امنیت ملی ارمنستان از گروه فوق ضبط کرده است، می‌توان به اسلحه، مهمات، تپانجه، جلیقه ضدگلوله، دستگاههای ارتباط از راه دور، رایانه و دفترچه‌ یادداشت‌هایی حاوی یکسری نوشته‌های مختلف اشاره کرد.

«آلبرت بازیان» شهردار سابق ایروان و نماینده سابق پارلمان ارمنستان نیز در بین هشت‌ نفری بوده است که به اتهام توطئه برای کودتا در ارمنستان بازداشت شدند.

سرویس امنیت ملی ارمنستان می‌گوید که تحقیقات برای یافتن شواهد بیشتر در جریان است و گزارش‌ها حاکی از آن است که کل افراد گروهی که بازداشت شده‌اند در باندهای خلافکار سابقه داشته‌اند.

این خبر در حالی منتشر شده است که چهارشنبه شب هفته گذشته، معترضان به عملکرد پاشینیان در جریان بحران منطقه قره‌باغ کوهستانی در ایروان تظاهرات برپا کردند و با نیروهای پلیس درگیر شدند.

معترضان در پی تسلیم جدایی‌طلبان ارامنه در منطقه قره‌باغ کوهستانی علیه پاشینیان تظاهرات برپا کردند. توافق آتش‌بس در قره باغ کوهستانی تنها با گذشت ۲۴ ساعت از آغاز عملیات برق‌آسای جمهوری آذربایجان به دست آمد.

اکثر ساکنان منطقه قره‌باغ کوهستانی را ارامنه تشکیل می‌دهند و رسانه‌های محلی امروز گزارش کردند که در پی جدیدترین تحولات در این منطقه، ۱۲۰ هزار تن از آن‌ها قصد ترک این منطقه را دارند و می‌خواهند به ارمنستان بازگردند و تمایلی ندارند بخشی از جمهوری آذربایجان باشند.

بنا بر گزارش یورونیوز، پیش از این پاشینیان روز سه‌شنبه هفته گذشته از فراخوان برای کودتا علیه دولت خود انتقاد کرده بود.

مخالفان وی پس از جنگ پیشین بین باکو و ایروان در سال ۲۰۲۰، علیه توافق پاشینیان با باکو تظاهرات برپا کرده بودند و او را به خیانت به کشور متهم کردند که در نهایت نخست‌وزیر ارمنستان با برگزاری انتخابات زودهنگام و پیروزی در انتخابات توانست به عنوان نخست‌وزیر ارمنستان همچنان به کار خود ادامه دهد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی