شما اینجا هستید
اخبار مهم » بازگشت ترامپ به کاخ سفید چه تاثیری در تحریم علیه ایران دارد؟

روزنامه اطلاعات نوشت: مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین الملل بر این باور است که احتمال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا بیشتر از جو بایدن است.

وی می‌گوید: بازگشت احتمالی دونالد ترامپ به کاخ سفید، پیامدهای گوناگونی دارد که این پیامدها، پیامدهایی ثابت از منظر اثرگذاری بر بازار نفت نیست. به این معنی که بازگشت او به قدرت، ضرورتا قیمت نفت را بالا و پایین نخواهد آورد. بلکه نوع رفتار و کنشگری های وی در رابطه با جهان و به ویژه خاورمیانه و بالاخص ایران است که آثاری را به همراه دارد.

این تحلیلگر مسائل دیپلماسی می‌افزاید: روی کار آمدن دوباره ترامپ، فضای سیاسی علیه ایران را بسیار سخت خواهد کرد. از سوی دیگر لبه سخت برخورد کاخ سفید با تهران خود را بیشتر به نمایش می‌گذارد و ترامپ با بهره برداری از آنچه بایدن ساخته است، می‌تواند فشار شدیدتری را بر تهران وارد کند. مثلا همگرایی میان ائتلاف عربی_عبری_غربی را گسترش بیشتری دهد که این به ضرر تهران است.

مطهرنیا با اشاره به این که در دوره ریاست جمهوری بایدن نه تنها تحریم‌ها لغو نشده بلکه فشار اضافه هم شده است، می گوید: با آمدن ترامپ این جریان سخت‌تر می شود.در نتیجه قیمت نفت هم در وضعیت نابسامانی قرار می‌گیرد که میل به شدید و زیاد شدن در آن هویدا خواهد شد. البته این وضعیت قابل کنترل است. همانطور که در سال‌های اخیر کنترل شده و نفت چند دلار جابه جایی را بیشتر شاهد نخواهد بود.

این کارشناس بین الملل تاکید می‌کند: ایران شاید با تهدیدهای آشکارتری و البته تحریم های بیشتری مواجه شود تا به مرحله معامله‌ای بزرگ با آمریکا برسد. ترامپ تلاش می کند تا زمینه‌هایی آماده کند که ایران را با کمترین توانمندی پای میز مذاکرات بکشاند یا مجبور شود با آمریکا رودررویی بیشتری را در مسائل اقتصادی – سیاسی تجربه کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی