شما اینجا هستید
اجتماعی » تاکید بر به کارگیری جاروهای مکانیزه در رشت/ کاهش پرداخت ارزش افزوده دولتی به حساب شهرداری رشت

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با تبریک سالروز حماسه هشتم دی اظهار کرد: حماسه هشتم و نهم دی ماه نشانه بصیرت مردم ایران اسلامی است و فتنه ۸۸ با خروش انقلابی مردم ولایتمدار در نطفه خفه شد.

فاطمه شیرزاد با اشاره به بروز دو فقره حادثه تصادف در روز گذشته برای دو نفر از پاکبانان شهرداری رشت افزود: بارها در این کمیسیون پیرامون به کار گیری جاروهای مکانیزه در معابر رشت در ساعات اولیه صبح به منظور جلوگیری از بروز چنین حوادث تلخی تاکید شده و سازمان پسماند به عنوان متولی این حوزه باید در اسرع وقت نسبت به عملیاتی کردن این مهم اقدام کند.
وی با بیان اینکه شرایط جسمی دو پاکبان شهرداری رشت رو به بهبود است گفت: دو پاکبانی که روز گذشته به علت حادثه تصادف مصدوم شدند با تشخیص پزشک معالج و پس از انجام مراحل درمانی صبح امروز ترخیص شدند.
شیرزاد با اشاره به پرداخت مطالبات پیمانکاران بخش رفت و روب و فضای سبز بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا از هشت پیمانکار فضای سبز به منظور بررسی و رفع مشکلات این حوزه دعوت شده است.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با انتقاد از وضعیت نامناسب کاشت گل و گیاه در برخی از میادین شهری افزود: بسیاری از میادین شهری به لحاظ فضای سبز شرایط خوبی نداشته و با توجه به فرا رسیدن هفته رشت و ایام الله پیروزی انقلاب انتظار داریم کاشت گل و گیاه و ایجاد شادابی از این طریق در شهر مورد توجه قرار بگیرد.
 
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت به طراحی های نوین فضاهای شهری اشاره کرد و گفت: ایجاد پارک های موضوعی باید مورد توجه بوده و یقینا با پرداختن به این مهم در کنار تنوع بخشیدن به فضای شهری زمینه های جذب گردشگر نیز فراهم می شود.
شیرزاد با اشاره به انجام طراحی های خاص فضای شهری در برخی از استان های همجوار بیان کرد: برنامه ها و طرح های مربوط به پارک ها و فضای سبز باید از روزمرگی خارج شده و اعتبار مناسب به منظور ایجاد پارک های موضوعی در شهر در بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت پیشنهاد داده شود.
وی با تاکید به پرداخت حق اضافه کاری، جمعه کاری مربوط به کارگران فضای سبز شهرداری رشت تصریح کرد: متاسفانه گزارشاتی مبنی بر عدم پرداخت مشخص اضافه کاری ، جمعه کاری به کارگران فضای سبز به این کمیسیون ارسال شده و انتظار داریم حقوق کارگران به درستی محاسبه و پرداخت شود.
شیرزاد با اشاره به اینکه مجموع بدهی شهرداری رشت به پیمانکاران حوزه فضای سبز سه میلیارد و پانصد میلیون تومان است افزود: بدهی های شهرداری به پیمانکاران فضای سبز شهرداری رشت در مقایسه با سال گدشته کاهش یافته و انتظار داریم در برخی از مناسبت ها از جمله عیدنوروز، شب یلدا و روز مرد کارت های هدیه به کارگران زحمتکش فضای سبز اهدا شده و این مهم در پیمان نامه شرکت های پیمانکاری با شهرداری رشت حتما مورد توجه باشد.
وی با بیان اینکه البسه مناسب به منظور فعالیت در روزهای سرد سال در اختیار کارگران فضای سبز شهرداری رشت قرار بگیرد گفت: سازمان سیما و منظر شهرداری رشت باید پیگیر این موضوع باشد.
شیرزاد در بخش دوم جلسه امروز کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت که با حضور پیمانکاران و مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت برگزار شد با تاکید بر راه اندازی هر چه سریعتر جاروهای مکانیزه به منظور انجام رفت و روب شهری تصریح کرد: افزایش آمار تصادفات پاکبانان شهرداری رشت نگران کننده بوده و انتظار داریم هر چه سریعتر جاروهای مکانیزه توسط پیمانکاران حوزه پسماند فعالیت خود را آغاز کنند.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت به جمع آوری مخازن زباله شکسته در رشت اشاره کرد و گفت: جمع آوری، تعمیر و بازسازی مخازن زباله ، نصب شبرنگ، ارائه البسه مناسب به پاکبانان از جمله مباحثی است که پیمانکاران پسماند شهرداری باید نسبت به اجرای آن با دقت وارد عمل شوند. وی خاموشی برخی از معابر شهری را از جمله دلایل بروز تصادف دانست و بیان کرد: تاریکی معابر اصلی می تواند موجب بروز تخلفات اجتماعی شده و امیدوارم طی نشست با مدیران اداره برق این مشکلات به زودی برطرف شود.
شیرزاد با انتقاد از کاهش ارزش افزوده دولتی سهم شهرداری رشت تصریح کرد: در شرایط نامساعد مالی حاکم بر شهرداری رشت شاهد کاهش مکرر ارزش افزوده دولتی به حساب شهرداری رشت هستیم و ماه گذشته از این بابت کمتر از دو میلیارد تومان به حساب شهرداری واریز شد.
عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به پرداخت بخشی از مطالبات پیمانکاران حوزه فضای سبز اظهار کرد: با تمامی مطالباتی که پیمانکاران حوزه فضای سبز از شهرداری دارند اما همچنان تمایل به ادامه همکاری با شهرداری رشت در آنان وجود دارد.
بهراد ذاکری با تاکید بر افزایش سعه صدر پیمانکاران در برخورد با کارگران افزود: گویا مطرح کردن برخی از مشکلات توسط کارگران با اعضای شورای شهر موجب گلایه مندی پیمانکاران از آنان شده و پیشنهاد می کنم پیمانکاران سعه صدر خود را افزایش بدهند.
وی به وضعیت نامناسب برخی از کیوسک های محل استقرار نگهبان در پارکها و فضای سبز شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: برخی از این کیوسک ها به لحاظ گرمایشی با مشکلاتی مواجه بوده و انتظار داریم پیمانکاران نسبت به رفع چنین مشکلاتی اقدام کنند.
ذاکری با اشاره به مشکلات مالی حاکم بر کشور بیان کرد: سوء مدیریت ها موجب بروز مشکلات فراوانی در بخش های مالی شده و معتقدم برای رفع آن باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود.
وی با تاکید به پرداخت حق بیمه و سنوات نیروهای فضای سبز شهرداری رشت افزود: این نیروها از حقوق حداقلی برخوردار بوده و انتظار داریم نسبت به پرداخت حق بیمه و سنوات گذشته آنان توجه بیشتری صورت بگیرد.
ذاکری به انجام ویزیت رایگان پاکبانان و نیروهای فضای سبز شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: در روزهای یکشنبه کلیه نیروهای پاکبان و فضای سبز شهرداری رشت به همراه خانواده خود می توانند با مراجعه به محل کار بنده در ساختمان خیابان سعدی تحت ویزیت رایگان قرار بگیرند.
عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مشکلات مالی در شهرداری رشت فراوان است اظهار کرد: تا زمانی که مشکلات مالی برطرف نشود یقینا شاهد بروز دغدغه های پیرامون معیشت کارگران هستیم.
محمد حسن علیپور با بیان اینکه امیدواریم با انتخاب شهردار رشت مشکلات برطرف شود گفت: پیمانکاران در موضوع انتخاب شهردار رشت مداخله نکنند .
معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز در جلسه امروز کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت با اشاره به اینکه تصادف دو نفر از پاکبانان شهرداری رشت موجب ناراحتی و نگرانی همه شد اظهار کرد: با توجه به تاکیدات رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا مبنی بر بکار گیری جاروهای مکانیزه به منظور رفت و روب شهری تذکرات لازم به پیمانکاران این حوزه ابلاغ شد.
علی مقصودی با بیان اینکه برخی از بلوارهای رشت فاقد روشنایی مناسب هستند افزود: علیرغم تاکیدات قانونی متاسفانه اداره برق در این باره به خوبی وارد عمل نشده و یکی از دلایل بروز حوادث تصادف پاکبانان فقدان روشنایی لازم در ساعات اولیه صبح زمان فعالیت آنان است.
وی بی توجهی پاکبانان را از دیگر دلایل بروز حوادث ناگوار دانست و گفت: پیمانکاران در این باره باید تذکرات لازم را به پاکبانان بدهند و با پاکبانانی که در این باره بی توجهی و سهل انگاری کنند برخورد می شود.
مقصودی با انتقاد از بی توجهی برخی از شرکت های پیمانکاری نسبت به تجهیز مخازن زباله به شبرنگ و علائم هشدار دهنده و غیره بیان کرد: در شرایطی که در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بارها در این باره تذکر داده شده ، مشاهده مخازن زباله شکسته، عدم نصب شبرنگ بر روی مخازن زباله و لباس پاکبانان پذیرفتنی نبوده و این بی توجهی خجالت آور است.
مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به تاکیدات و مصوبه کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت، جمع آوری مخازن زباله شکسته، نصب شبرنگ و علائم هشدار دهنده روی البسه پاکبانان و مخازن زباله به پیمانکاران حوزه پسماند ابلاغ شد.
علیرضا حاجی پور به مقوله ساماندهی سگ های بلاصاحاب در رشت اشاره کرد و گفت: زمینی به متراژ پنج هزار متر مربع جنب کارخانه کمپوست شهرداری رشت به منظور ساماندهی سگ های بلاصاحب جانمایی شده و به زودی سوله ها و قرنطینه هایی در آن احداث می شود.
وی با بیان اینکه پیش نویس قرار داد با دامپزشک مورد وثوق اداره کل دامپزشکی گیلان پیرامون موضوع ساماندهی سگ های بلاصاحب منعقد شده است افزود: طی یک ماه آینده جمع آوری و ساماندهی سگ های بلاصاحب در رشت عملیاتی می شود.
مدیر عامل سازمان سیما ،منظر و فضای سبز شهرداری رشت نیز در جلسه امروز کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر اظهار کرد: با پیگیری های رئیس و اعضای کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا مطالبات کارگران فضای سبز شهرداری رشت در زمان مقرر انجام می شود.
سجاد محجوب با بیان اینکه متاسفانه پروژه های شهرداری رشت اولویت بندی نمی شود افزود: پروژه آب خام از جمله پروژه های حائز اهمیت در رشت بوده که تا کنون ۱۸ کیلومتر از آن به اتمام رسیده و مابقی آن به دلیل مشکلات مالی معطل مانده است.
وی با بیان اینکه پروژه آب خام رشت در مناطقی از جمله دیلمان و منظریه به بهره برداری رسیده است گفت: مجموع پروژه آب خام شهرداری رشت ۳۸ کیلومتر بوده که تا کنون ۱۸ کیلومتر از آن به بهره برداری رسیده است.
محجوب با تاکید به کاشت درختان و افزایش سرانه فضای سبز شهری در رشت بیان کرد : تا پایان سال هشت هزار نهال در سطح شهر کاشته می شود و این اقدام نقش موثری در افزایش سرانه فضای سبز شهری ایفا می کند.
مدیر خدمات شهری شهرداری رشت نیز در جلسه امروز با اشاره به اینکه با واگذاری امور حوزه پارک ها و فضای سبز به سازمان سیما و منظر شهرداری رشت اقدامات خوبی در راستای توسعه فضای سبز شهری انجام شد اظهار کرد: افزایش قیمت گل و‌گیاه موجب بروز مشکلاتی شده است.
حامد بشردانش با انتقاد از عدم همکاری برخی از ادارات و دستگاه ها با شهرداری رشت افزود: قطع روشنایی برخی از پارکها توسط اداره برق موجب بروز مشکلاتی شده و با توجه به دغدغه های مالی حاکم بر جامعه انتظار درکی متقابل از سوی دیگر دستگاه ها را داریم.
وی با بیان اینکه سازمان سیما و منظر از مجموعه خدمات شهری خارج شده است گفت: حوزه خدمات شهری آمادگی همکاری لازم با سازمان سیما و منظر به منظور رفع مشکلات این حوزه را دارد.
در این جلسه پیمانکاران حوزه فضای سبز نیز به بیان مشکلات و دغدغه های خود پرداختند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی