شما اینجا هستید
اجتماعی » چهار اشکال واردات خودرو دست دوم

تسنیم نوشت: دبیر انجمن همگن تخصصی قطعه سازان کشور با اشاره به اینکه هیچگونه ضرورتی به واردات خودرو دست دوم وجود ندارد، گفت: ما نمی‌دانیم سابقه این خودروهای دست دوم چیست و این خودروها در چه شرایطی نگهداری شده‌اند و آیا استانداردهای اجباری ما را پاس می کند یا خیر!

 

آرش محبی نژاد با اشاره به اینکه واردات خودروی دست دوم در شرایط فعلی کشور شاید آخرین اولویت برای مدیریت بازار خودرو است، گفت: به نظر می‌رسد این موضوع خلاف مصالح مردم و ملت باشد چراکه ما باید واردات خودروی نو را آزاد و به نوعی فضای رقابتی بازار خودرو را تسهیل کنیم.

 

وی افزود: در طول ۴۰ سال گذشته برای اولین بار است که با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و خلاء بازار این موضوع ضرورت پیدا کرده است. اما متأسفانه کار اشتباهی در دستور قرار گرفته است. باید واردات خودروی نو آزاد شود تا کسانی که این خودروها را با قیمت های بین المللی خریداری می‌کنند اقدام به واگذاری خودروی دست دوم خود کنند که با این اقدام ما با انبوهی از عرضه خودرو دسته دوم در فضای بازار واقعی روبرو خواهیم شد.

 

دبیر انجمن همگن تخصصی قطعه سازان کشور با اشاره به اینکه هیچگونه ضرورتی به واردات خودرو دست دوم وجود ندارد، گفت: ما نمی‌دانیم سابقه این خودروهای دست دوم چیست و این خودروها در چه شرایطی نگهداری شده‌اند و آیا استانداردهای اجباری ما را پاس می کند یا خیر! ما به هیچ عنوان شناسنامه خودروها را نداریم و از تطابق با استانداردها مطمئن نیستیم.

 

وی تصریح کرد: اصولاً عمر مفید این خودروها به اتمام رسیده و اصطلاحاً به خرج افتاده است و خرید قطعات یدکی اصل برای مصرف کنندگانی که این خودروهای دست دوم را خریداری می کنند بسیار گران خواهد بود لذا وقتی مردم این خودروها را خریداری کنند چون قدرت خرید قطعات اورجینال را ندارند به سراغ قطعات فیک و بی کیفیت و با برندهای متفرقه می رند که این موضوع خود یک معضل جدید را ایجاد می‌کند.

 

به گفته وی ، بعد از سالیان سال در ممنوعیت واردات خودرو حالا با انبوهی از خودروهای وارداتی دست دوم هزینه بر روبرو خواهیم شد. علاوه بر این این خودروها تنوع و گستردگی فراوانی داشته و نمایندگی خدمات پس از فروش و اصولاً گارانتی ندارند به همین دلیل برای قطعه ساز هم نمی صرفد که با تیراژ پایین قطعات یدکی داخلی برای این خودروها بسازد. لذا در بخش تأمین قطعات ما با حجم زیادی از قطعات اورجینال و فیک و تقلبی یا با کیفیت پایین که همه وارداتی هستند روبه رو خواهیم شد. با این سیاست به نوعی بازار قطعات یدکی این خودروها را برای سالیان سال در اختیار تامین کننده قطعه خارجی قرار می گیرد.

 

محبی نژاد با تأکید بر اینکه بیشترین سود خودروسازان و قطعه سازان در تأمین قطعات یدکی بازار است که با واردات خودروهای دست دوم این بازار دو دستی تقدیم خارجی ها می شود، گفت: اصلا شأن ملت ایران استفاده از خودروی دست دوم نیست نباید امروز پسماندهای خارجی را سوار شویم.

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی