شما اینجا هستید
اقتصادی » اسکناس آمریکایی در کریدور ۵۰ هزار تومانی دوام نیاورد

تجارت‌نیوز نوشت: طی دو روز گذشته قیمت دلار با اخبار تحولات داخلی روسیه و بازگشت ایران به لیست سیاه FATF، در دو مسیر افزایشی و کاهشی قرار گرفت. این اسکناس امروز به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگشت. به عقیده کارشناسان بازار ارز، محدوده ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان مقاومت مهم اسکناس آمریکایی است.

قیمت دلار در پایان معاملات امروز نزدیک به هزار تومان ارزان شد و از مسیر افزایشی دیروز برگشت. این اسکناس در کریدور ۵۰ هزار تومانی یک روز دوام آورد و در روز جاری با قیمت ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. این در حالی بود که قیمت دلار از ابتدای صبح، روندی صعودی را پشت سر می‌گذاشت؛ با این حال از نیمه روز به بعد، در مسیر نزولی قرار گرفت و ارزان شد.

روز گذشته اخبار مربوط به تنش‌های روسیه در بازار پیچید و توانست قیمت دلار را افزایش دهد. روز گذشته معامله‌گران، عامل تلاطمات بازار ارز در تهران را رخدادهای روسیه عنوان کردند. به اعتقاد آنها روسیه یکی از مهمترین هم‌پیمانان ایران است و تحولات این کشور می‌تواند بر قیمت دلار در بازار داخلی تاثیر بگذارد.

پریگوژین رهبر گروه شبه نظامی واگنر پس از ۲۴ ساعت پیشنهاد رئیس جمهور بلاروس برای توقف پیشروی واگنر در خاک روسیه و جلوگیری از تنش‌های بیشتر را پذیرفت و قائله روسیه فعلا پایان یافته است. این موضوع باعث شد بازار ارز تهران آرام شود.
در همین راستا علی طباطبایی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اثر اخبار در بازار مقطعی است به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت دلار در مسیر طبیعی خود در حرکت است و بار دیگر با اخبار خوب و متفاوت می‌تواند به کانال‌های قیمتی پایین‌تر ورود کند. اگر چنین خبری اتفاق نیفتد قیمت این اسکناس دوباره در مسیر افزایشی قرار می‌گیرد.»
وی پیش از این زمانی که دلار در کریدور ۵۰ هزار تومانی قرار داشت و با قیمت ۵۴ هزار تومان مبادله می‌شد به احتمال شوک قیمتی بازدارنده به بازار ارز توسط بانک مرکزی اشاره کرده بود.

این کارشناس اقتصادی افزود: «شوک‌های بازدارنده قیمتی در کوتاه‌مدت بر بازار ارز تاثیر می‌گذارد؛ اما تمام این موضوعات مقطعی است و باید انتظار آغاز صعود قیمت دلار را باید داشته باشیم.»وی خاطرنشان کرد: «کف قیمت دلار محدوده ۴۹ هزار تومانی است و در میان‌مدت و محدوده زمانی ۶ ماهه سقف این اسکناس کانال‌های بالاتر قیمت است.»

طباطبایی با اشاره به تلاش‌ها و سیگنال‌های سیاستگذار برای روند کاهشی در بازار ارز اظهار داشت: «با تمام تلاش‌های بازارساز دلار باز هم مسیر صعودی خود را خواهد رفت. یکی از دلایل آن نیز این است که صنایع بالادستی کشور، خودشان را با دلارهای قیمت بالاتر وفق می‌دهند. بعید می‌دانم کاهش دستوری قیمت دلار جواب دهد.»

وی خاطرنشان کرد: «شرط کاهش شدید قیمت دلار توافق برجام است و در صورت انجام توافق، می‌توان امید داشت تا یک سال آینده، قیمت اسکناس آمریکایی به نیمه کانال ۳۰ هزار تومانی برگردد. در غیر این صورت در کانال فعلی نوسان خواهد داشت.»تکنیکال‌کاران معتقدند اگر قیمت دلار بالای ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان حمایت شود و بماند، می‌توان انتظار داشت دامنه نوسان از ۴۸ و ۴۹ هزار تومان به ۵۰ و ۵۱ هزار تومان منتقل شود. به عقیده آن‌ها مقاومت مهم قیمت دلار در برابر افزایش ۵۰ هزار و ۸۰۰ تومان است که اگر قیمت این سطح را بشکند می‌توان شاهد افزایش تا مرز ۵۲ هزار تومان بود.
علاوه بر سیگنال پایان تنش‌های داخلی روسیه، امروز اخباری مربوط به گفت‌وگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و «لارس لوکه راسموسن»، وزیر امور خارجه دانمارک، درخصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و راه‌های توسعه آن بحث و تبادل‌نظر کردند. این خبر توانست اندکی زهر اخبار مربوط به تحریم‌های دائمی ایران را بگیرد، زیرا به نظر می‌رسد مقامات کشورمان به دنبال راهی برای بهبود روابط سیاسی با کشورهای غربی هستند.

امروز قیمت دلار در بازارهای مجاور نیز کاهش داشت. درهم امارات ۱۰۰ تومان ارزان‌تر از دیروز و با قیمت ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد. دلار هرات با کاهش ۳۰۰ تومانی با رقم ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان مبادله شد و دلار سلیمانیه نیز کاهش ۴۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان مبادله شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی