شما اینجا هستید
اجتماعی » دارو باز هم گران می‌شود

مهر نوشت: رئیس هیأت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: اعتبار یارانه دارو در سال آینده با تفاوت حاصل از نرخ ارز سازگاری ندارد و با چنین اوضاع و احوالی دارو گران خواهد شد.

 

فرامرز اختراعی رئیس هیأت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی در واکنش به پیش‌بینی افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت دارو در سال ۱۴۰۲ که از سوی رئیس سازمان غذا و دارو مطرح شده است، گفت: پیش‌بینی از میزان افزایش قیمت دارو در سال آینده خیلی سخت است.

 

دارو گران خواهد شد

 

رئیس هیأت‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی با اشاره به عدم ثبات در سیاست‌های ارزی کشور افزود: عدم ثبات در سیاست‌های ارزی بر نظام دارویی کشور اثرگذار است و از همین رو، نمی‌توان از همین حالا گفت که دارو برای مردم گران نمی‌شود.

 

اختراعی به بودجه ۶۹ هزار میلیاردی یارانه دارو در سال آینده اشاره کرد و گفت: این میزان اعتبار برای یارانه دارو در سال آینده با تفاوت حاصل از نرخ ارز، سازگاری ندارد.

 

وی ادامه داد: با چنین اوضاع و احوالی که برای دارو پیش‌بینی شده است، دارو گران خواهد شد.

 

اختراعی افزود: وقتی عنوان می‌کنند که دارو در سال آینده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت خواهد داشت، باید پرسید که آیا تورم در حد ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

 

وی با اشاره به قیمت گذاری دارو در کمیسیون قیمت گذاری سازمان غذا و دارو، گفت: ممکن است در کمیسیون بر افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت دارو تصمیم گیری کنند، اما چقدر می‌توانند در برابر فشارها مقاومت کنند.

 

اجرای طرح دارویاری غلط است

 

اختراعی ادامه داد: متأسفانه راه غلطی طی شده و زودتر باید از مسیر رفته باز گردند. بدون تردید، اجرای طرح دارویاری غلط است و بارها گفته‌ام که تغییرات شوک‌آور، به نظام اقتصادی و دارویی کشور آسیب می‌زند.

 

وی با بیان این مطلب که عوارض دارویاری فقط مابه‌التفاوت نرخ ارز نیست، گفت: قطعاً با افزایش هزینه‌های تولید دارو، شرکت‌ها نیز حاشیه سود بیشتری می‌خواهند و نمی‌توانند با نرخ‌های دستوری ادامه بدهند.

 

به قاچاق دارو دامن زدند

 

رئیس هیأت‌مدیره سندیکای تولید کنندگان مواد دارویی با انتقاد از تحمیل تغییرات شوک‌آور به صنعت دارو افزود: داروی قاچاق اشتباه بزرگی بود که به آن دامن زدند زیرا دارو در مقیاس بزرگ قاچاق نمی‌شود و این شامل قاچاق به کشور و از کشور می‌شود.

 

وی ادامه داد: دارو به‌ندرت به صورت چمدانی قاچاق می‌شود که سهمی در حدود ۳ تا ۵ درصد بازار دارو را به خود اختصاص می‌دهد. یعنی از ۳۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارو در کشور، در کل ۱۰۰۰ میلیارد آن قاچاق است که عدد بزرگی نیست.

 

اختراعی ادامه داد: اگر دارو در مقیاس بزرگ قاچاق می‌شود، چرا جلوی آن را نمی‌گیرند و اگر برخورد می‌کنند؟ چند پرونده تاکنون برای داروی قاچاق تشکیل شده است؟

 

وی افزود: در مورد دارو ما نباید بنگاه‌محورانه تصمیم بگیریم، بنابراین نباید اشتباه خودمان را تکرار کنیم.

 

بودجه دارو ۲.۵ برابر هم بشود، جوابگو نیست

 

اختراعی ادامه داد: با توجه به شرایط موجود، اگر ۶۹ هزار میلیارد تومان بودجه دارو به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان هم برسد، باز هم جوابگو نخواهد بود.

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی