شما اینجا هستید
اجتماعی » روزنامه جمهوری اسلامی: آن امام جمعه که از کاسب‌ها می‌خواهد به بی‌حجاب‌ها چیزی نفروشند، نمی‌داند کاسب‌ها از این قبیل امور عبور کرده‌اند / اجرای عدالت، تأمین رفاه و معیشت مردم، قطعاً بر حجاب مقدمند

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «کار را به کاردان بسپرید» را نوشت: از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام که تجسّم حکمرانی عادلانه اسلامی بود نقل شده که فرموده است: چهار عامل باعث فروپاشی حکومت‌ها می‌شوند؛ امور اصلی و مهم را کنار گذاشتن، به امور فرعی و حاشیه‌ای چسبیدن، سپردن کارها به افراد ضعیف و بی‌مایه و کنار گذاشتن افراد کاردان و بافضیلت. «یُسْتَدَلُّ عَلَی اِدبارِ الدُّوَلِ بِاَربَعٍ؛ تَضییعِ الاُصولِ وَ التَّمَسُّکِ بِالفُرُوعِ وَ تقدیمِ الاَراذِلِ وَ تَأخیرِ الاَفاضِل» غررالحکم، صفحه ۳۴۲٫

در این هشدار امیرالمؤمنین علیه‌السلام، نظام جمهوری اسلامی استثنا نشده است. اگر در این نظام هم از امور پایه‌ای و اصولی غفلت شود و دولتمردان و حکمرانان به امور فرعی و حاشیه‌ای بچسبند، افراد ضعیف و بی‌مایه را همه‌کاره کنند و افراد کاردان و بافضیلت را خانه ‌نشین نمایند، قطعاً به دست خودشان زمینه فروپاشی نظام را فراهم می‌کنند و هرگز نیازی نیست دشمن برای براندازی به خود زحمت بدهد.

 

نمی‌خواهیم بگوئیم مناسک دینی و حجاب مهم نیستند. مناسک برای تعالی روحی و معنوی لازمند و حجاب واجب شرعی است و یک نظام حکومتی اسلامی باید برای تشویق کردن دختران و زنان به رعایت حجاب تلاش کند. نمی‌خواهیم بگوئیم روزه گرفتن و خودداری از تظاهر به روزه‌‌خواری برای کسانی که عذری دارند و نمی‌توانند روزه بگیرند و یا نمی‌خواهند روزه بگیرند، مهم نیست. چسبیدن به مناسک و اصل قرار دادن مداحی و حمایت‌های صدقه‌ای و سایر اموری که به زندگی عادی افراد مربوطند اگر محور اصلی نظام حکومتی دینی شوند، امور مهمی مثل عدالت و حقوق عمومی مردم به حاشیه می‌روند و مردم با اساس دین فاصله می‌گیرند.

 

این قبیل احکام را نظام اسلامی با تدابیری که می‌اندیشد، با روش صحیحی که بکار می‌گیرد و با فرهنگ‌ سازی باید کاری کند که مردم با علاقمندی به آنها پای‌بندی نشان بدهند و حتی افراد معاند هم با احترام گذاشتن به افکار عمومی از ارتکاب خلاف در منظر عمومی خودداری کنند.

 

اساس کار نظام اسلامی باید اجرای عدالت و تأمین حقوق مردم در زمینه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی باشد که اگر چنین شود، مردم خودشان به احکام و مناسک پای‌بندی نشان خواهند داد. روشن‌ترین نشانه اصل بودن عدالت و حقوق مردم اینست که اسلام هرگز در هیچ صورتی به تعطیل شدن عدالت و عدم تأمین حقوق مردم رضایت نمی‌دهد ولی در موارد زیادی افراد را از انجام مناسک و احکام معاف کرده است.

 

در جامعه امروز ما تظاهر به شکستن حریم‌های شرعی و قانونی به یک روش برای لجبازی با نظام تبدیل شده است. درست است که این قبیل افراد در اقلیت هستند، ولی نکته قابل تأمل اینست که اکثریت مردم حاضر نیستند آنها را محکوم و یا حتی نکوهش کنند و اگر فردی در اثر عصبانیت، سطل ماست را بر سر مادر و دختر بی‌حجاب خالی می‌کند مردمی که این صحنه را مشاهده می‌کنند به حمایت از آن مادر و دختر برمی‌خیزند و به آن فرد حمله می‌کند. این پدیده باید برای مسئولان نظام جمهوری اسلامی بسیار قابل تأمل و مطالعه باشد و به این سؤال اساسی پاسخ بدهند که در ۴۴ سال گذشته دستگاه‌های فرهنگی ما با آنهمه بودجه مشغول چه کاری بودند که نتوانسته‌اند فرهنگ حجاب و فرهنگ نهی از منکر را نهادینه کنند؟ می‌گوئید دشمن نمی‌گذارد؟ جواب اینست که تمام امکانات مادی و رسانه‌ای در اختیار شماست، اگر شما درست عمل می‌کردید، دشمن قطعاً زمین‌گیر می‌شد.

 

در رسانه ملی میزگرد می‌گذارید و خودتان می‌برید و می‌دوزید و نتیجه دلخواهتان را می‌گیرید ولی حاضر نیستید به ریشه‌ها بپردازید و به این واقعیت اعتراف کنید که عملکردهای اقتصادی و سیاسی شما به ویژه در انتخابات و سپردن کارها به افراد ضعیف و بی‌مایه موجب شده جامعه به طرف سکولار شدن برود و اعتقادات دینی مردم روز به روز سست‌تر شود و مضحک اینکه برای تشویق کردن مردم به رعایت احکام به‌ جای حل ریشه‌ای مشکلات، به جریمه کردن متوسل می‌شوید.

 

آن امام جمعه که از کاسب‌ها می‌خواهد به بی‌حجاب‌ها چیزی نفروشند، گویا در میان مردم زندگی نمی‌کند و نمی‌داند حتی کاسب‌ها هم از این قبیل امور عبور کرده‌اند. حجاب و سایر احکام دین، هرچند فرع و حاشیه نیستند ولی اجرای عدالت، رعایت حقوق عمومی و تأمین رفاه و معیشت مردم، قطعاً بر آنها مقدمند. اگر کار به کاردان سپرده شود و عدالت و حقوق عمومی و تأمین رفاه و معیشت رعایت شوند، حجاب و سایر احکام دین نیز توسط خود مردم و بدون توسل به زور رعایت خواهند شد.

 

محمدرضا فرزین در دیدار نورزی با کارکنان بانک مرکزی با اشاره به نام گذاری سال جاری به عنوان «سال مهار تورم و رشد تولید» از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: تحقق هدف مهار تورم در گرو کنترل نقدینگی، مهار افزایش هزینه‌های دولت و اتخاذ سیاست‌های مالی و خارجی مناسب است.

 

وی با بیان اینکه در زمینه تورم، نقش اصلی را بانک مرکزی عهده دار است، تاکید کرد: سالهاست تورم به موضوعی مزمن در اقتصاد ایران بدل شده است و تمام حاکمیت باید برای مهار آن کمک کنند. البته درباره نقدینگی هم معتقدیم که باید این شاخص بصورت هدفمند به سمت بازارهای مولد هدایت شود تا آثار آن در مهار تورم و تحقق رشد تولید مشاهده شود.

 

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به دیدار شب گذشته مسئولان نظام با مقام معظم رهبری و تاکید معظم له  نسبت به سیاست خارجی گفت: معتقدم سیاست خارجی مناسب به کارآمدی سیاست‌های اتخاذ شده در بازار ارز و پول و بهبود انتظارات تورمی کمک می کند و نمی‌توان این امر را نادیده گرفت ضمن اینکه در مهار تورم نیز به سیاست پولی و مالی مناسب نیاز داریم و در این باره ضروری است تأمین مالی دولت غیرتورمی باشد.

 

فرزین در ادامه با تاکید بر ضرورت اصلاح نظام بانکی تصریح کرد: عدم کفایت سرمایه، ناترازی ناشی از اضافه برداشت ، مشکلات سهامداری و مدیریتی از جمله  مشکلاتی است که عمده بانک‌ها سالهاست با آن مواجه هستند و می‌ بایست در فرآیند اصلاح نظام بانکی، حساسیت و دقت و صراحت در برخورد را در دستور کار قرار داد تا کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز بدست آید. بنابراین به طور جدی باید به مسائل بانک ها ورود کنیم و نظارت و مقررات گذاری لازم را داشته باشیم.

 

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به راه‌انداری مرکز مبادله ارز و طلای ایران و نقش آفرینی این مرکز در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت:‌ این مرکز قطعا در ثبات اقتصادی و عمق بخشی به بازار ارز کشور، نقش بی بدیلی دارد و در آینده و با عبور از شرایط تحریم، ارتباطات در درون منطقه و در سطح بین الملل نیز افزایش می یابد و کارکرد مرکز مبادله ارز و طلای ایران نیز توسعه می یابد. هر چند این مرکز در شرایط تحریم نیز می‌تواند با استفاده از ابزارهای ارزی روز موجود در دنیا به ایجاد ثبات در بازار ارز کمک کند.

 

وی با بیان اینکه ثبات در بازار ارز با دستور امکان پذیر نیست، تصریح کرد: در این باره باید از ابزارهای مختلف استفاده کرد. بازار مبادله ارز و طلای ایران نیز با همین هدف راه اندازی شد و با سیاست های تثبیتی که مدنظر داریم قطعا می‌توانیم با استفاده از آن به چرخه معیوب افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و … خاتمه دهیم.

 

فرزین با تاکید بر نقش همکاری بانک مرکزی با سایر سازمان ها گفت: ‌بانک مرکزی یکی از مهم ترین نهادهای اقتصادی در هر کشوری است و حتی در سیاست های مالی اثرگذار است و تصمیمات و سیاست های این بانک می تواند اثرات روزانه بر سایر بازارها داشته باشد؛ لذا تصمیم گیری در بانک مرکزی امری سخت و حیاتی است.

 

 

  1. مهسا

    یعنی مشکل جامعه فقط حجابه؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی