شما اینجا هستید
اجتماعی » متوسط قیمت خانه در نهضت ملی مسکن

ایلنا نوشت: روح الله اکبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ساخت یک میلیون و ٩٠٠ هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده است، اظهار داشت: طبق گزارش دیوان محاسبات پروژه مسکن اقدام ملی در دولت گذشته را با ١٢ درصد پیشرفت فیزیکی به این دولت تحویل دادند و کار ساخت کمتر از ٣٠٠ هزار واحد مسکونی آغاز شده بود.

وی ادامه داد: میزان پیشرفت ١٢ درصدی با موضوع شروع علمیات ساخت تفاوتی ندارد. یکی از مشکلات ما این است از انجایی که پروژه اقدام ملی طولانی شده، مردم هزینه‌ای دادند و کار هم باید ٢۴ ماهه انجام می‌شد، اما به دلیل تاخیر در اجرا با تعدیل مواجه شد. درحالیکه افراد در سال ٩٨ ثبت نام کردند اجرای پروژه پروژه سال ١۴٠٠ بوده که در این مدت تورم سنگینی به این پروژه وارد شده‌است.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در پروژه‌های ملی درباره سوال ایلنا مبنی بر اینکه همین تاخیر در پروژه نهضت ملی مسکن هم دیده می‌شود و این انتقاد به پروژه مسکنی دولت سیزدهم هم وارد است، تاکید کرد: تفاوتی ندارد که این آسیب به پروژه‌ها در چه دولتی وارد می‌شود و باید تلاش کنیم این آسیب را به حداقل برسانیم چراکه در نهایت این آسیب به پروژه و مردم وارد می‌شود.

اکبری تاکید کرد: سیاست ما این است که تنها در شرایطی که زمین آماده است پروژه را علمیاتی کنیم نه اینکه اول از مردم پول بگیریم و قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند و بعد از آن پروژه را شروع کنیم.

وی گفت: طبق وعده داده شده قرار بر این بود که ٨٠٠ هزار واحد از واحد‌های نهضت ملی مسکن در روستا‌ها ساخته شود که در حال حاضر علمیات اجرای ٣٨٠ هزار واحد آغاز و ١٩٠ هزار واحد به مردم تحویل شده‌است و از طرح عقب نیستیم.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی افزود:در پروژه‌های ملی در مقایسه با عمرانی‌ترین دولت یعنی دولت نهم و دهم، در بحث پروژه مسکن در دولت اول زمین‌ها آماده شد و در دولت دهم شروع علمیات ساخت بود.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر اینکه منظور شما این است که علمیات اجرایی نهضت ملی مسکن هم در دولت چهاردهم آغاز خواهد شد؟ تاکید کرد: نمی‌گویم علمیات اجرایی در دولت بعدی آغاز می‌شود، منظور این است که علمیات اجرایی پروژه را از همان ابتدا و فرآیند تامین زمین ببینید. وعده ساخت ۴ میلیون مسکن قابل تحقق است، اما زمان اجرای پروژه را از زمان تملک زمین باید دید نه اینکه از آغاز ساخت.

وی افزود: درباره مسکن مهر در اواخر پروژه ٨۵٠٠ هکتار زمین نیاز شد که الحاق انجام شد، اما در این دولت تا به امروز ۵١ هزار هکتار زمین تامین شده است که این فرایندی داشته است. در حال حاضر نه تنها اراضی تامین شده بلکه ساخت یک میلیون و ٩٠٠ هزار واحد را هم آغاز کرده‌ایم. عرف مدت زمان ساخت ٢۴ ماهه است، اما از آنجایی که تامین مالی از طریق آورده مردمی به ویژه افشار مخاطب هدف این پروژه است، این عدد متفاوت است. البته به عواملی از جمله تعداد طبقات، آورده اولیه بستگی دارد و در برخی از پروژه به ۴ سال هم می‌رسد.

اکبری در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه یک میلیون و ٩٠٠ هزار واحد در حال ساخت به چه میزان اعتبار و آورده مردمی نیاز دارد و چه زمانی به مردم تحویل داده می‌شود، اظهار داشت: میانگین این پروژه‌ها ١١٠ متر و قیمت ساخت آن‌ها برای هر متر مربع به طور میانگین ١٠ میلیون تومان در نظر گرفته شده‌است. البته قیمت بستگی به سال شروع و خاتمه پروژه دارد؛ و ممکن است برخی از پروژه‌ها با قیمت هر متر مربع ۵ میلیون تا ٧ میلیون تومان شروع شده باشند و برخی‌ها هم با ١٠ میلیون تومان شروع و با ١٢ میلیون تومان تمام شوند.

دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در پروژه‌های ملی گفت: عزم دولت این است که در وعده مسکنی رییس جمهور حتما محقق شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی