شما اینجا هستید
اخبار اصلی » صعود ایران به جمع هشت تیم نهایی باشگاه های آسیا

تیم‌های ملی فوتبال ایران و سوریه امشب (چهارشنبه) در دور یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا – ۲۰۲۳ از ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه عبدالله بن‌خلیفه به مصاف هم رفتند.

 

گل‌: مهدی طارمی برای ایران – عمر خربین برای سوریه
کارت زرد: شجاع خلیل زاده، علیرضا بیرانوند، سعید عزت اللهی، محمد محبی و مهدی طارمی(۲ کارت) از ایران – محمو الاسود و ابراهیم هیسار از سوریه
کارت قرمز: مهدی طارمی از ایران

ترکیب ایران: علیرضا بیرانوند، روزبه چشمی، شجاع خلیل‌زاده، رامین رضاییان، احسان حاج‌صفی، سعید عزت‌اللهی، سامان قدوس(۶۳ – امید ابراهیمی)، علیرضا جهانبخش(۷۴ – علی قلی زاده)، مهدی قایدی(۶۳ – محمد محبی)، مهدی طارمی و سردار آزمون(۸+۹۰ – کریم انصاری‌فرد)

ترکیب سوریه: احمد مدنیه، ثائر کروما، ایهم اوسو، موید العجان، عبدالرحمن ویس، خلیل الیاس، ایزاکیل العلم، محمود الاسود(۵۸ – پابلو صباغ)، عمار رمضان(۸۶ – فهد یوسف)، ابراهیم هیسار و عمر خربین(۸۷ – علا الدالی)

صحنه‌های حساس بازی

نیمه اول

این دیدار با سوت کیم جونگ هیئوک آغاز شد.

در دقیقه ۷، سردار آزمون با پاس بین مدافعان سوریه در موقعیت خوبی قرار گرفت اما ضربه او با پای دروازه‌بان مهار شد و سردار روی ریباند دوباره به توپ ضربه زد اما این بار داخل چارچوب جای نداشت و از بالای دروازه به بیرون رفت.

در دقیقه ۸، عمر هیسار روی یک توپ بلند در داخل محوطه جریمه ایران برخورد سنگینی با شجاع خلیل‌زاده داشت که باعث شد مدافع ایران با سر به زمین بخورد. به همین دلیل کیم جونگ هیوک، داور بازی بلافاصله گروه پزشکی ایران را فراخواند تا به وضعیت خلیل‌زاده رسیدگی کنند. البته خلیل‌زاده در این صحنه به‌سرعت از زمین بلند شد و پس از بررسی گروه پزشکی به زمین بازگشت تا در شرایطی که تیم‌ملی با کمبود مدافع مواجه است، یک مدافع دیگرش را هم از دست ندهد.

در دقیقه ۲۵ مهدی قایدی از نزدیکی محوطه جریمه با ضربه زمینی شانس گلزنی خود را امتحان کرد که با واکنش احمد مدنیه یک ضربه کرنر به سود ایران به دست آمد.

دقیقه ۲۷ پس از دفع ضربه کرنر ایران توسط مدافعان سوریه، ضربه احسان حاج‌صفی از نزدیکی محوطه جریمه در دستان مدنیه قرار گرفت.

دقیقه ۳۱ مهدی طارمی در مسیر دریافت ارسال علیرضا جهانبخش به داخل محوطه جریمه بود که با خطای ایهم اوسو روی زمین افتاد و ضربه پنالتی به سود ایران اعلام شد.

اولین گل ایران در دقیقه ۳۵ روی ضربه پنالتی مهدی طارمی به ثمر رسید و ضربه او بر خلاف جهت شیرجه دروازه‌بان سوریه وارد دروازه حریف شد.

پس از به ثمر رسیدن گل ایران، مهدی طارمی و سردار آزمون به خاطر پرس شدیدی که سوری‌ها اعمال کرده بودند، بیشتر عقب بازی می‌کردند تا ساختار تیم حریف را با مشکل مواجه کنند.

در دقیقه ۴۴ سردار آزمون روی ضد حمله به توپ رسید و به خوبی وارد محوطه جریمه شد اما در ارسال پاس نهایی کنترل خود را از دست داد و توپ را به مدافع حریف واگذار کرد.

نیمه اول این بازی در نهایت با برتری یک بر صفر ایران به پایان رسید.

نیمه دوم

در دقیقه ۴۶ روی ارسال به محوطه جریمه ایران، احسان حاج‌صفی و بازیکن حریف با هم برخورد کردند که کادر پزشکی دو تیم به‌سرعت وارد زمین شدند. این دو بازیکن پس از لحظاتی بدون مشکل مورد مداوا قرار گرفتند و به بازی ادامه دادند.

در دقیقه ۵۲ سردار آزمون در موقعیت تک به تک به دروازه‌بان سوریه قرار گرفت که ضربه‌اش مهار شد و دوباره به توپ رسید اما ضربه او این بار در آستانه ورود به دروازه توسط مدافع حریف دور شد و یک ضربه کرنر به دست آمد. این ضربه کرنر توسط رضاییان ارسال شد و در آستانه ورود به دروازه بود که مجدد توسط یکی دیگر از مدافعان سوریه دفع شد.

در دقیقه ۶۱ ارسال پشت مدافعان ایران با اثرگذاری اشتباه شجاع خلیل‌زاده همراه شد و پابلو صباغ در موقعیت تک‌به‌تک با علیرضا بیرانوند قرار گرفت که خطای علیرضا بیرانوند روی این بازیکن موجب شد یک ضربه پنالتی به سود سوریه اعلام شود.

در دقیقه ۶۴ عمر خربین پشت ضربه پنالتی حساس ایستاد و موفق شد برخلاف سمت و سوی شیرجه علیرضا بیرانوند گل تساوی را وارد دروازه کند.

در دقیقه ۶۸ پس از چند حمله ایران روی دروازه سوریه، علیرضا جهانبخش فرصت خوبی برای شوتزنی داشت که ضربه زمینی‌اش را به سمت دروازه فرستاد اما دروازه‌بان به‌راحتی آن را در آغوش گرفت.

در دقیقه ۸۰ علی قلی‌زاده پس از پاسکاری با مهدی طارمی در موقعیت تک‌به‌تک با مدنیه قرار گرفت اما این دروازه‌بان دوباره موفق شد دروازه‌اش را بسته نگه دارد و توپ را دفع کرد.

دقیقه ۸۴ سردار آزمون روی ارسال بلند به محوطه جریمه با ضربه سر دروازه سوریه را تهدید کرد که ضربه او در دستان دروازه‌بان قرار گرفت.

دقیقه ۱+۹۰ بازی مهدی طارمی برای جلوگیری از ضد حمله سریع سوریه روی بازیکن حریف خطا کرد و با دریافت دومین کارت زرد از زمین بازی اخراج شد.

دقیقه ۶+۹۰ علیرضا بیرانوند دروازه ایران را نجات داد و موفق شد ضربه خطرناک مهاجم سوریه را دفع کند تا مانع از به ثمر رسیدن گل برتری حریف شود.

بازی در پایان ۱۰ دقیقه وقت اضافه با تساوی یک بر یک به پایان رسید تا نبرد دو تیم در دو وقت پانزده دقیقه اضافی ادامه پیدا کند.

نیمه اول وقت‌های اضافه بدون رد و بدل شدن گلی به پایان رسید. در جریان نیمه دوم وقت‌های اضافه هم اتفاق خاصی رخ نداد و بازی در نهایت به ضربات پنالتی رفت. در ضربه‌های پنالتی کریم انصاری‌فرد، رامین رضائیان، امید ابراهیمی، مهدی ترابی و احسان حاج‌صفی ضربه‌های خود را به گل تبدیل کردند. علیرضا بیرانوند با مهار ضربه پنالتی فهد الیوسف، دومین‌ پنالتی‌زن سوری‌ها، نقش بزرگی در صعود تیم ملی به جمع هشت تیم پایانی جام ملت‌های آسیا داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی