شما اینجا هستید
اجتماعی » انجام تعویض دریچه آئورت قلب بدون انجام عمل جراحی باز در مرکز آموزشی و درمانی حشمت

دکتر سید مهدی موسوی – رئیس مرکز آموزشی و درمانی حشمت، در نشست خبری با اشاره به انجام تعویض دریچه آئورت از سال گذشته بدون نیاز به عمل قلب باز در استان گیلان، گفت: این عمل ۲۰ سال است که این کار در دنیا در حال انجام است و در ایران نیز با مدیریت استاد عبدی در بیمارستان شهید رجایی آغاز شده و به‌غیر از استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان و فارس که این عمل را انجام می‌دهند، در استان‌های مازندران و یزد هر کدام یک مورد صورت پذیرفته است.

دکتر سید مهدی موسوی با تأکید به اینکه در گیلان در دو دوره متوالی و با تعداد مریض بالا، در هر دوره سه بیمار موفق به این عمل شده‌ایم، تصریح کرد: ۱۴۰ تخت در بیمارستان حشمت رشت وجود دارد که در ماه حدود ۵ هزار مراجعه تخصصی و ارجاع به اورژانس این بیمارستان صورت می‌گیرد و از این تعداد حدود ۱۸۰۰ مورد بستری می‌شوند.

وی یادآور شد: انجام حدود ۵۰۰ آنژیوگرافی توسط اساتید، نزدیک ۲۰۰ مورد باز کردن رگ و مراجعه ۳۵ تا ۴۰ مورد بیمار با سکته قلبی حاد در ماه و باز شدن رگ در همان زمان از دیگر خدمات ارائه شده در بیمارستان حشمت رشت است و به دلیل عملکرد بالای اساتید، بیمارستان حشمت رشت مرتب مورد تشویق قرار گرفته است.

دکتر موسوی ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، افزود: با وجود مشکلات و گرفتاری‌ها در بخش درمان، دارو و تجهیزات همیشه تلاش کردیم با انجام کار تیمی با تخصص‌های مختلف در مرکز آموزشی، درمانی حشمت رشت خدمات خوبی به بیماران ارائه دهیم.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی حشمت با اشاره به اینکه در ماه ۷۵ الی ۸۰ عمل جراحی قلب باز توسط تنها تیم جراحی قلب باز استان در بیمارستان حشمت رشت انجام می‌شود یادآور شد: برای بیماران منطقه طارم استان زنجان، قزوین، غرب مازندران و استان اردبیل نیز عمل قلب باز و باز کردن رگ را پوشش می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: غیر از بحث جراحی قلب باز سایر اعضای تیم ما، جراحان قلب، متخصصان بیهوشی قلب، سایر تخصص‌ها، اکوکاردیوگرافیست‌های متبحر که کارهای تشخیصی را انجام می‌دهند نیز در این مرکز به ارائه خدمات پرداخته و ماهانه بیش از ۵۰ مورد اکوی مری در این بیمارستان انجام می‌شود.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی حشمت رشت با اشاره به اینکه سال‌ها از نعمت اکوی مری محروم بودیم افزود: با وجود سه اکوکاردیوگرافیست متخصص و متبحر تقریباً کل استان گیلان را پوشش می‌دهیم و آمار بسیار بالایی در تشخیص داریم.

وی افزود: همچنین مشکلات ساختاری قلب نیز توسط متخصصان این مرکز بررسی و خدمات درمانی ارائه می‌شود تا بیماران برای مداوا به شهرهای دیگر مراجعه نکنند.

دکتر موسوی استفاده از ظرفیت هیئت‌امنایی جهت تعویض دریچه آئورت قلب را به‌منظور کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌ها و کمک به بیماران از اهداف مرکز آموزشی، درمانی حشمت عنوان کرد و گفت: جهت رفاه حال بیماران و کاهش هزینه‌ها از ظرفیت هیئت‌امنایی استفاده خواهد شد تا بیمار با هزینه بسیار پایین این عمل را در شهر خود انجام دهد.

در ادامه دکتر ارسلان سالاری – رئیس بخش آنژیوگرافی مرکز آموزشی و درمانی حشمت، با بیان اینکه عمل تاوی از سال ۲۰۰۵ در فرانسه آغاز شد و در جهان ۲۰ سال سابقه دارد، تأکید کرد: با انجام این عمل در گیلان هزینه آن برای هم استانی‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. تنها هزینه هتلینگ عمل تاوی در تهران ۱۵۰ میلیون تومان است؛ اما این عمل در رشت با کمتر از ۳۰ میلیون تومان انجام می‌شود و با پیگیری‌های لازم در تلاش هستیم تا از امکانات هیئت‌امنایی استفاده کنیم تا هزینه‌ها را به میزان ۵۰درصد کاهش دهیم.

دکتر سالاری با بیان اینکه در حال حاضر عمل تاوی برای سنین بالای ۸۰ سال انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در آینده برای بیماران زیر ۶۵ سال ممکن است انجام شود.

وی مهم‌ترین بحث برای محافظت از قلب و مغز را پیشگیری عنوان کرد و گفت: این کار نیز بسیار ساده است از جمله می‌توان با ورزش ساده پیاده‌روی نیم ساعت در روز، پرهیز از غذاهای پر چرب، نمک، مواد قندی، دوری از سیگار و کاهش استرس که نقش مهمی در حفاظت از قلب و مغز دارند و به‌راحتی می‌توان از بروز بیماری‌های قلبی و مغزی پیشگیری کرد.

در ادامه این نشست دکتر سلمان نیک‌فرجام – فلوشیپ اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق و دکتر سید ابوذر فخر موسوی – فلوشیپ اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق به تشریح موضوعات علمی در خصوص نحوه انجام عمل تاوی و اهمیت انجام آن پرداختند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی