شما اینجا هستید
سیاسی » آقای وزیر کشور! چگونه سلامت انتخابات را تأمین می کنید؟

محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در کانال تلگرامی خود نوشت:

جناب وزیر کشور دیروز گفته است «اجازه نمی دهیم سلامت انتخابات مخدوش شود». این اراده آقای وزیر را باید تحسین کرد و برای او آرزوی توفیق داشت.

اما سلامت انتخابات چگونه تامین می شود؟ یکی از لوازمش انتخاب افراد امین و مطمئن برای اخذ و شمارش آراء است. طبیعتا اکثریت مطلق این عزیزان بدلیل گرایش غالب بر هیاتهای اجرایی، از جریان اصولگرا هستند. این گرچه مهم است اما نباید لزوما نگرانش بود. قاعدتا در دولتهای قبل، گهگاهی گرایش مدیران وزارت کشور، و عوامل اجرایی انتخابات به سمت دیگری بوده و اتفاق خاصی رخ نداده. هرچند باید کاملا مراقبت کرد.

با این حال ذکر نکاتی برای سلامت انتخابات ضرورت دارد.

نخست اینکه در انتخابات اسفند۱۴۰۲ طبق قانون، اخذ رای با کارت ملی صورت گرفت و همان زمان شائبه هایی در این زمینه مطرح شد که احتمال (تاکید می کنم احتمال) رای دادن با کارت ملی دیگران را بالا می برد. لازم است در این زمینه تاکید شود که عوامل اجرایی تا اطمینان کامل از هویت رای دهنده پیدا نکرده اند مبادرت به اخذ رای نکنند.

دوم اینکه صندوقهای سیار که در انتخابات اخیر تعدادش زیاد شده از مواردی است که دقت در اخذ رای را تا حد زیادی کاهش می دهد. از آنجا که نمایندگان کاندیداها معمولا در این صندوقها کمتر حضور دارند و از طرفی صندوق سیار به مکانهایی برده می شود که نظارت دقیق بر ان صورت نمی‌گیرد، می‌تواند شائبه برانگیز باشد.

نکته سوم اینکه وزارت کشور خود را مکلف کند نتیجه انتخابات را به تفکیک هر صندوق اعلام و آن را در پورتال قرار دهد.

نکته چهارم که اگرچه ممکن است مشکل باشد اما محال نیست، ارسال پیامک برای رای دهندگان است. بدین ترتیب برخی شایعاتی که در اسفند گذشته مطرح شد و متضمن این بود که افرادی با مراجعه به حوزه اخذ رای متوجه شده اند که رای داده اند! برطرف می‌شود.

مشکلات ارسال پیامک البته قابل فهم است اما قریب به اتفاق رای‌دهندگان دارای شماره ای هستند که بتوان، زمان رای دادن شان را اطلاع رسانی کرد. حتی اگر بین ۵تا ۱۰درصد هم امکان ارسال پیامک نباشد، اطمینان ۹۰ درصدی کفایت می کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی