شما اینجا هستید
اجتماعی » انتقاد رئیس انجمن جنگلبانی از تخلیه زباله درجنگل های شمال

رئیس انجمن جنگلبانی ایران از تخلیه زباله در جنگل های شمال انتقاد کرد و گفت: تخلیه زباله و سرریز شیرابه ها در سرچشمه رودخانه ها فاجعه بار است.

هادی کیادلیری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: ارزش این جنگل ها به حدی زیاد است که نباید با این سرمایه ملی این گونه رفتار کرد و بگذاریم خیلی به آسانی و بدون مدیریت صحیح و نظارت پیوسته، حجم انبوهی از زباله کاملا با ابتدایی ترین شکل در فضای باز و بدون تعیین محدوده در این عرصه ها ریخته شود.
وی، اظهار کرد:در بازدید های صورت گرفته درجای جای این عرصه های جنگلی به علت آمد و شد خودروهای حمل زباله حتی روی سرشاخه های درختان نیز زباله دیده می شود.
طبق آمار رسمی هم اکنون ۴۲ واحد بزرگ دفع زباله به وسعت ۳۰۰ هکتار درجنگل های شمال وجود دارد که روزانه به طور متوسط حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن زباله در این مناطق تخلیه می شود.
رئیس انجمن جنگلبانی ایران، تاکید کرد که فاجعه بارتر از این معضل ، تخلیه زباله و یا سرریز شیرابه های ناشی از آن حتی در مناطقی است که محل سرچشمه رودخانه ها است.
وی ، محصور نبودن محل دپوی زباله در بیشتر مناطق جنگلی را از دیگر پیامدهای سوء زیست محیطی و خسارت به این عرصه های جنگلی بیان کرد و گفت : تغذیه برخی از دام ها و پرندگان از این زباله ها خود به نوعی می تواند مشکلات خاصی به همراه داشته باشد.
کیادلیری، افزود : برابر قانون زباله نباید در جنگل ها ریخته شود و قانون هم گفته که در بعد پیشگیری از آلاینده های زیست محیطی تمامی مسئولان ادارات ذیربط بویژه ادارات کل منابع طبیعی، آبخیزداری و محیط زیست نیز دراین حوزه وظیفه ذاتی دارند.
وی اظهارکرد: اگرچه دربعد پیشگیری از تخلیه زباله در برخی مناطق جنگلی از پیش باید ساز و کارهای لازم ازسوی مسئولان ذیربط اتخاذ شود و موفقیت دراین حوزه نیازمند یک عزم ملی است اما می توان با نظارت دقیق و مدیریت صحیح تر وضعیت موجود را بهبود بخشید.
جنگل های هیرکانی در شمال ایران از منحصر به فردترین جنگل های دنیا به شمار می آید که قدمت آن به دوران سوم زمین شناسی باز می گردد.
حدود ۸۰ گونه ارزشمند و نادر درختی در جنگل های شمال کشور وجود دارد که معروف ترین آنها راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار و نمدار است.
گستره جنگل های هیرکانی با ۱٫۹ میلیون هکتار وسعت از آستارا در شمال استان گیلان آغاز شده و تا گلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی