شما اینجا هستید
اجتماعی » شهردار رشت و سنگلاخ بزرگ مخالفان!

در حالی که هنوز چند صباحی از انتخاب محمد علی ثابت قدم به عنوان شهردار رشت نمی گذرد اما  او با چالش های بزرگی برای تداوم برنامه های خود روبه رو شده است.

شاید اگر با منتقدان و مخالفان شهردار جوان رشت باشد پرونده او را هم مانند سایرین به بهانه های مختلف می بستند تا نشان دهند که به هیچ وجه به توانمندی، ثبات و تداوم مدیریتی اعتقاد ندارند.

ثابت-قدم-۰۳۱

با این که ثابت قدم برنامه های خودش را در سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت معرفی کرده اما حتی برنامه های کوتاه مدت وی نیز در همین ابتدای کار با انتقادات شورانشینان به خصوص مرد نا آرام شورا مواجه شده است. هرچند شهردار در مصاحبه ای اعلام کرده که قصد دارد در مقابل فرافکنی ها سکوت نماید، اما مشخص است که نمی توان از هیاهوی مخالفان و مرد نا آرام شورا به همین سادگی عبور کرد. روند روکش سازی خیابان های اصلی شهر در زمان شهردار جدید شتاب بیشتری به خودش گرفته است اما همین پروژه ها علی رغم رضایت شهروندان بدون انتقاد نبوده است.

ثابت قدم آسفالت معابر را از پیش و پا افتاده ترین وظایف یک شهرداری می داند و معتقد است که فعالیت سالیان گذشته مدیران شهری به گونه ای بوده که انتظارات شهروندان کاهش یافته است. از سوی دیگر منتقدان وی این فعالیت ها را تبلیغاتی دانسته و به اولویت بندی آن خرده می گیرند. این در حالی است که عدم پیگیری نهضت آسفالت که در زمان شهردار قبلی جزء برنامه های اصلی وی محسوب می شد منجر به برکناری اش گشت.

 از دیگر برنامه های شهردار که این روزها نقل محافل است می توان به BRT اشاره نمود. پروژه خط ویژه اتوبوس در محدوده مرکز شهر که با مشکلات جدی مواجه است. پروژه ای که این بار منتقدان با سلاح محیط زیست به جنگ شهردار رشت رفته اند. دلواپسی از تخریب درختان مهم ترین دلیل منتقدان برای پیشبرد برنامه خط ویژه BRT شهر رشت است. این در حالی است که شهردار رشت مساله قطع درختان را منتفی می داند و تنها معتقد است که تعداد ۱۲ درخت جابه جا می شوند. در حالی که از نظر کارشناسان محیط زیست هم چنین عملی جایگزین مناسبی جهت پیشبرد برنامه های توسعه ای عمرانی محسوب می شود، ولی بازهم منتقدان شهردار را راضی نکرده و چنین برنامه ای با مخالفت برخی از اعضای شورای شهر و رسانه های منتقد روبروست.

طرح پیاده‌ راه‌سازی در میدان شهرداری نیز که از سوی خود شهردار به شورای شهر پیشنهاد شد با مخالفت اکثریت اعضاء مواجه شد. اعضای شورا یا به بهانه عدم کار کارشناسی و یا عدم نیاز در برهه فعلی و اولویت دانستن ساماندهی رودخانه های رشت و شیرابه های سراوان با آن مخالفت کرده اند. در همین راستا یکی از منتقدان همیشگی شهردار حتی اعلام کرد که «شهردار تنها باید مجری اوامر شورا باشد. چون شورا تدوین کننده سیاست های اجرائی شهر است.»

با توجه به این روند مخالفان، به نظر می رسد ثابت قدم در انجام برنامه های خویش با چالش های بزرگی مواجه خواهد بود که ممکن است در ادامه او را به دردسر بیندازد. برای همین است که شهردار جوان رشت باید برای موفقیت در همین ابتدای کار سنگلاخ بزرگ مخالفانش را آسفالت کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی