شما اینجا هستید
اخبار اصلی » آقای فرماندار رشت! در واحدهای بومگردی شهرستان تحت مدیریت شما چه میگذرد؟

هجوم غیربومیان به روستاهای گیلان با فرهنگی مغایر با هنجارهای مردم روستا و ایجاد مشکلات فراوان برای مردم محلی، موضوع بحث مفصلی است و مسئولین این استان نیز به خوبی از پیامدهای مصیبت بار آن آگاه و مطلع هستند اما بحث عدم نظارت و شائبه حمایت و همراهی با این غیربومیان قانون گریز، موضوع غیرقابل چشم پوشی است که به صورت مصداقی در ادامه به یک نمونه از آن خواهم پرداخت.

اقامتگاه بوم گردی احداث شده در یکی از روستاهای شهرستان رشت، پس از گذشت سه سال از بهره برداری و توسعه فضای اقامتگاهی آن، معضل جدی ساکنان روستا شده است. اعمال خلاف عفت عمومی و شئونات اسلامی پرسنل، بی حجابی، اختلاط مرد و زن میهمان و براساس شنیده ها از منابع محلی، قانون گریزی و عدم دریافت مدارک رسمی ارتباط شرعی میان زن و مرد متقاضی اقامت در زمان پذیرش و سرو مشروبات الکلی، مشاهده میهمانان این مکان در جنگل با وضعیت بسیار زننده توسط اهالی روستا، سرو صدای نابهنجار و پخش موسیقی در ساعتهای مختلف شبانه روز، درگیری های فیزیکی میان مهمانان و کشیده شدن این درگیری ها به منازل مردم محلی و همینطور عدم اجرای تعهداتی که این واحد بوم گردی برای اشتغال بومیان روستا (که ظاهرا صرفا تبلیغات شروع بکار این واحد اقامتگاهی بوده است)، معرفی این مجموعه با محوریت صنایع دستی که هرگز عملیاتی نشد؛ بلکه تنها به سوء استفاده و جمع آوری اسامی روستاییان به بهانه آموزش صنایع دستی، شنیده شده با هدف دریافت وام بوده و…به علاوه؛ استفاده از پرسنل غیربومی که آنها نیز هر کدام پس از چند ماه فعالیت در این مکان گفته میشود بدلیل عدم تعهد کارفرما به پرداخت حق بیمه اجباری کارگری اخراج میشوند که البته این تغییرات مکرر پرسنل خود جای تامل بسیار دارد. به طوری که گفته میشود؛ این سیاستی است که موضوعات داخلی این مکان به بیرون درز نکند و… همگی از جمله موارد حساسیت زای این اقامتگاه ظاهرا بوم گردی برای مردم روستا بوده است.

موضوع جالب اما افتتاح این اقامتگاه با مالکیت و مدیریت یک فرد غیربومیست که تنها چند مدتی است در این منطقه حضور دارد و هیچ اشتراک ریشه ای با قوم تالش ساکن در این روستا که قرار بوده در این واحد بوم گردی معرف فرهنگشان باشد! نداشته و جالب تر؛ نام نویسی این فرد برای کاندیداتوری انتخابات شورای اسلامی روستاست که گفته میشود به پیشنهاد یکی از مسئولین بخش بوده است.تمامی این موارد براستی از عجایب این شهرستان است.

در شرایطی که پس از سه سال تذکر و امر به معروف و نهی از منکر لسانی و صبوری و تحمل روستاییان برای تغییر اعمال نابهنجار مالک و پرسنل این مجموعه و گوشزد کردن مکرر مصائب این واحد بومگردی به مسئولین مربوطه و دریغ از کوچکترین   ترتیب اثری به اظهارات روستاییان اما در نقطه مقابل یکی از مهم ترین موضوعاتی که دهن کجی به اهالی روستا محسوب میشود و خشم روستاییان را برانگیخته؛ سوء استفاده مالک این اقامتگاه از ارتباط شخصی با برخی مسئولین دولتی و حضور مکرر برخی مسئولین استانداری گیلان در این مکان است که به نظر میرسد مالک این واحد بومگردی، عامدانه و آگاهانه با ثبت و به اشتراک گذاشتن تصاویر حضور این مسئولین در مکان ذکر شده، در فضای مجازی درصدد ایجاد وجاهت برای اعمال غیر قانونی وغیراسلامی خود است! مردم شاهدند که برخی مسئولین دولتی با وجودی که خود هنگام حضور و صرف نهار و شام دراین مکان، شاهد رفتار خلاف شئونات اسلامی پرسنل و میهمانان بوده اند، مرتبا در این مکان حضور پیدا میکنند و این موضوع موجبات سوء استفاده این افراد را فراهم کرده است.

حال سوال مهم اینجاست که آیا حیثیت و آبروی نظام اسلامی که خون ده ها هزار شهید به پای آن ریخته شده، می بایست در این راه هزینه شود و مورد بازیچه افرادی معلوم الحال برای حفظ منافع و افزایش در آمد نامشروعشان قرار گیرد؟ آیا مسئولینی که میز و اعتبار خود را از امنیتی دارند که شهدا با خون خود موجبات آن را فراهم کرده اند، می بایست خود با بی خردی و بی تدبیری، بسترساز ناامنی و بی بند و باری در روستاها باشند؟

از همین رو؛ مردم این روستا اخیرا طی تجمعی خودجوش در دفتر دهیاری و جمع آوری امضاء از روستاییان، اعتراض خود را به این اقدامات و عدم نظارت بر فعالیت این اقامتگاه بومگردی نشان داده و خواستار اقدام قانونی در این خصوص از سوی مسئولین و تعطیلی این واحد بوم گردی شده اند.

لازم میدانم حسب منویات رهبر معظم انقلاب در “فراخوان برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی_ ایرانی پیشرفت” و تاکید معظم له بر لزوم ” نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام” و وظیفه شغلی ام به عنوان خبرنگار که منعکس کننده مطالبات و خواسته های بحق مردم است، به دلیل حضور مستمر در منطقه و پیگیری کامل موضوع و بررسی میزان حساسیت مردم محلی هشدار دهم که این موضوع در حال تبدیل شدن به مسئله ای امنیتی ست و اگر هرچه سریعتر اقدام عاجلی برای رفع آن انجام نشود، احتمال تجمع گسترده اهالی در مکان مورد بحث و برخورد با عوامل این مجموعه وجود دارد که در این صورت، کلیه مسئولین مربوطه و نهادهای امنیتی میبایست پاسخگوی تبعات آن و احتمال سوء استفاده دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از این موضوع باشند.

گیلان صدر

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی