شما اینجا هستید
اخبار اصلی » بیمارستان‌های گیلان مملو از بیماران کرونایی/ ۷۰ درصد ۵۰ ساله‌های گیلان واکسینه شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وبدا)، دکتر ارسلان سالاری –امروز، در جمع خبرنگاران با اشاره به سیر صعودی بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: بالغ‌بر دو هزار بیمار در سطح بیمارستان‌ها بستری هستند و روزانه ۶۰۰ بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز سرپایی بستری و یا خدمات دارویی دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر بیمارستان‌ها و مراکز سرپایی، تعداد زیادی از بیماران در مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته بهداشتی مراجعه می‌کنند، افزود: بسیاری از بخش‌های بیمارستان‌های دولتی و خصوصی گیلان مملو از بیماران کرونایی بوده، چرا که شدت و قدرت بیماری کنونی بیشتر از پیک‌های قبلی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت جدی گرفتن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی تأکید کرد و گفت: برای عبور از پیک و کاهش بستری و فوتی‌ها، مردم باید با جدیت بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را به‌ ویژه در ایام سوگواری محرم رعایت کنند تا ما شاهد افزایش بار بیماری نباشیم.

دبیر ستاد کرونا گیلان با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد تخت‌های درمانی و تجهیزات موردنیاز در استان با شتاب بیشتری در حال افزایش است، تصریح کرد: طی هفته‌های اخیر پنج دستگاه اکسیژن ساز و مخزن اکسیژن وارد بیمارستان‌های استان و علاوه بر آن سالن ۱۲۰ تخته اورژانس پشتیبان نیز مهیا برای انتقال بیماران شده است.

دکتر سالاری با اذعان به اینکه از همه ظرفیت‌های استان جهت بستری و مداوای بیماران استفاده می‌کنیم، خاطرنشان کرد: اگر مردم به نحو کنونی که ما شاهد آن هستیم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند به‌گونه‌ای که تالارها باز، دورهمی ها تداوم و تجمعات در محیط‌های سربسته انجام شود، شاید در هفته‌های آینده ظرفیت‌های ما کاملاً تکمیل و امکان ارائه سرویس‌دهی به مردم نیز ممکن نباشد.

وی همچنین به کاهش مساعدت‌های خیران و نیکوکاران حوزه سلامت در گیلان اشاره کرد و گفت: در اسفند ۹۸ بسیاری از خیرین، جهادی‌ها، شرکت‌های همکار و بسیاری از سازمان‌ها به کمک مدافعان سلامت آمدند اما امروزه حضور خیران کمرنگ شده درحالی‌ که حساسیت و رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم بسیار کاهش‌یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین به گزارشی در خصوص اجرای سند ملی واکسیناسیون کرونا در گیلان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۶۸۰ هزار دوز واکسن در گیلان تزریق‌شده که حدود ۳۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال و ۷۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال در استان را شامل می‌شود.

دکتر سالاری با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۳۰ پایگاه و مراکز تجمیعی در استان به همت مدافعان سلامت و بسیج مشغول واکسیناسیون هستند، افزود: در حال حاضر روزانه ۳۰ هزار دوز واکسن در گیلان تزریق می‌شود و در صورت در اختیار داشتن واکسن بیشتر، آمادگی تزریق واکسن تا ۱۰۰ هزار دوز در روز را نیز در استان داریم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی