شما اینجا هستید
اجتماعی » واکسن مناسب زیر ۱۸ سال کدام است؟

«فایزر-بیون‌تک» نخستین شرکتی است که مدارک مورد نیاز برای تزریق واکسن به کودکان را در دسترس عموم قرار داده است. حالا برخی از کشورها از جمله اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان تزریق واکسن فایزر برای کودکان را شروع کرده‌اند.

اما کشورهایی مانند چین، ایران و امارات گفته‌اند برای زیر ۱۸ ساله‌ها هم واکسن سینوفارم می‌زنند.

پژوهش‌های علمی چه می‌گوید؟
شرکت‌ داروسازی «فایزر» روز دوشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد که نتایج پژوهش‌های بالینی جدید ثابت کرده که واکسن کرونا محصول این شرکت برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله امن و موثر است و این شرکت به زودی درخواست تایید آن را به نهادهای مسئول ارائه می‌کند.
به گفته این شرکت، واکسن این گروه سنی در مقایسه با واکسن نوجوانان بالای ۱۲ سال حاوی دز کمتری است. این اولین مورد از پایان آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا در مورد کودکان زیر ۱۲ سال است، حال آنکه واکسن شرکت «مدرنا» برای کودکان ۶ تا ۱۱ ساله هنوز در مراحل تحقیق قرار دارد.
در این میان اما از میان کشورهایی که واکسیناسیون کودکان در مقابل ویروس کووید-۱۹ را شروع کرده‌اند، برخی هم به واکسن «سینوفارم» روی آورده‌اند.

«چین» که تولیدکننده واکسن «سینوفارم» است، سلامت این واکسن برای تزریق به کودکان ۳ تا ۱۷ ساله را تایید کرده و «امارات متحده عربی» واکسن «سینوفارم» را برای تزریق به همین گروه سنی خریداری کرده است. این در حالی است که در تقریبا تمامِ کشورهای نیمکره غربی، تنها واکسن تایید شده برای کودکان، واکسن «فایزر-بیون‌تک» است.
«سازمان بهداشت جهانی» چه می‌گوید؟
واکسیناسیون همگانی در مقابل کرونا، در عمده کشورهای جهان تاکنون با اولویت بزرگسالان بوده و تنها برخی کشورهای جهان، آن هم به‌تازگی، واکسیناسیون کودکان را شروع کرده‌اند. بر اساس داده‌هایی که به صورت رسمی در سایت «سازمان بهداشت جهانی» (WHO) آمده، دلیل این موضوع این بوده که پژوهش‌های مرتبط با واکسیناسیون، عمدتا روی بزرگسالان انجام شده‌ و حالا که بازدهی واکسن‌های موجود بر سلامت عمومیِ بزرگسالان مشخص شده، پژوهش‌ها برای بررسی اثربخشی واکسن‌ها روی کودکان هم آغاز شده‌اند.
«گروه مشاوره‌ای متخصصان» سازمان بهداشت جهانی، (موسوم به SAGE) هم اعلام کرده که واکسن «فایزر-بیون تک»، برای تمامی افراد بالاتر از ۱۲ سال اثربخش است، بدین معنی که حالا کودکان بین ۱۲ تا ۱۸ سال هم می‌توانند این واکسن را با خیال راحت تزریق کنند. 

بر این اساس و به گفته «سازمان بهداشت جهانی»، کودکانی که بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن دارد و به دلایل مختلف در ریسک بالاتری در مقابل بیماری کرونا قرار دارند، می‌توانند همزمان با دیگر گروه‌هایی که در اولویت واکسیناسیون قرار دارند، واکسن «فایزر-بیون‌تک» را دریافت کنند.
«فایزر-بیون‌تک» نخستین شرکتی است که مدارک مورد نیاز برای تزریق واکسن به کودکان را در دسترس عموم قرار داده است.
در واقع، «سازمان بهداشت جهانی» این‌طور توصیه می‌کند که با واکسیناسیون گروه‌های حساس در تمام جهان، ایمنی همگانی ایجاد شود، چرا که کودکان به طور کلی کمتر در معرض ابتلای شدید به کرونا هستند و واکسیناسیون آنها هم صرفا با هدف جلوگیری از انتقال بیماری توسط آنها است که مد نظر است.
اما برخی کشورها (به ویژه در اروپا)، واکسیناسیون کودکان علیه ویروس کووید-۱۹ را همین حالا هم آغاز کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد واکسیناسیون کودکان در کشورهایی مانند «فرانسه»، «ایتالیا»، «اسپانیا»، «هلند»، «آلمان»، «سوئد» و «بریتانیا» آغاز شده و با سرعت هم جلو رفته است.

داده‌های «یورونیوز» نشان می‌دهد در حالی که حدود ۷۷ درصد از تمام جمعیت بزرگسالان در اتحادیه اروپا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اکنون حدود ۸۰ درصد از کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال در «اسپانیا» هم دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

تجارت نیوز

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی