شما اینجا هستید
اجتماعی » تولید ٣ و نیم میلیون دز واکسن کرونای رازی تا هفته آینده

عباس اشتری سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی درباره فاز سوم مطالعات بالینی موسسه رازی گفت: وزارت بهداشت مجوز توزیع اضطراری این محصول را صادر کرده است؛ اما مشروط.

سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی شرط این وزارتخانه را حضور ده هزار داوطلب در فاز سوم مطالعات بالینی عنوان کرد و گفت: در این صورت است که واکسن کووپارس می‌تواند توزیع عمومی شود.

اشتری توزیع این واکسن مهم و تأثیرگذار را در گروی همکاری وزارت بهداشت با این موسسه دانست و بیان داشت: مجموعه ما به عنوان تولید کننده از لحاظ ساختاری نمی‌تواند مستقیما با مراکز انجام واکسیناسیون در ارتباط باشد.

وی ادامه داد: باید خریداری این محصول که مورد تایید همه مراجع ذی‌صلاح قرار گرفته از سوی وزارت بهداشت وجود داشته باشد؛ وزارتخانه آن را از ما تحویل بگیرد و بین مراکز واکسیناسیون توزیع کند.

سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی گفت: به عبارتی فاز سوم مطالعات بالینی تولید واکسن کووپارس به مراحل میانی خود رسیده و ما منتظریم نتایج‌ِمان توسط وزارت بهداشت تایید شود.

اشتری اظهار داشت: وزارت بهداشت باید برای خرید واکسن از این شرکت که تولید انبوه خود را آغاز کرده است کمک رسان باشد و همچنین اقدامات لازم را انجام دهد اما اگر این سیل وارداتی که به راه افتاده اجازه برای تولید داخلی مناسب و تاثیرگذار را به ما می‌داد، تا کنون خودکفایی در تولید واکسن میسر شده بود.

وی افزود: تا به امروز یک میلیون و ۴۰۰ هزار دز واکسن در موسسه رازی به صورت انبوه تولید شده، از طرف وزارت بهداشت شماره ثبت دریافت کرده، در سامانه تیتک این وزارتخانه به ثبت رسیده و قابلیت عرضه پیدا کرده است.

سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی در ادامه عرضه محصول تولیدی را منوط به ارائه مجوز از جانب وزارت بهداشت دانست.

اشتری اظهار داشت: متاسفانه اکنون سیل خرید واکسن وارداتی فرصتی نمی‌دهد تا سیاست‌گذاران اصلاً بخواهند به واکسن داخلی توجه داشته باشند؛ لذا در همین راستا منتظر اقدام مثبت وزارت بهداشت هستیم.

وی علاوه بر تولیدات کنونی خبر تولید ٣ و نیم میلیون دز دیگر تا هفته آینده را داد و افزود: با این تعداد به آمار ۵ میلیون دز می‌رسیم و از آنجایی که موسسه رازی به خاطر قدمت و اسم بلند بالایی که با خود یدک می‌کشد، خواهان بسیاری دارد؛ لذا امیدواریم وزارت بهداشت هر چه سریع‌تر موانع بر سر راه تولید را بردارد.

سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی ادامه داد: وزارت بهداشت برای حمایت از تولید داخلی مناسب و در پی آن کمک به رفع دغدغه کرونا باید از موسسه رازی خرید کند تا این مجموعه نیز بتواند برای تامین مالی ساخت باقی دزهای تعهد داده شده که تعداد آن ٢٠ میلیون است، متعهد بماند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نتایج کارآزمایی بالینی و همچنین آمار مبتلایان و فوتی های پس از تزریق این واکسن در این فازهای مطالعاتی گفت: در فاز سوم برای جمعیت بزرگسال عملکرد این واکسن ایرانی با سینوفارم چینی وارداتی مقایسه شد.

سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی ادامه داد: در این مرحله داوطلب بدون اینکه بداند واکسن سینوفارم دریافت می‌کند یا واکسن کووپارس رازی، به ۵۰ درصد آنان کووپارس رازی و ۵٠ درصد سینوفارم تزریق شد. سپس تحت نظر قرار گرفتند و تمام علائم شان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

اشتری افزود: در پی فازهای اول و دوم مطالعات افرادی که به کرونا مبتلا شدند مورد بررسی های دقیق‌تری قرار گرفتند و جوانب را سنجیدیم. نتایج بسیار قابل قبولی مشخص شد. خوشبختانه در مقایسه با واکسن سینوفارم ایمن بودن این واکسن ١٠٠ درصد ارزیابی شده و مقالات آن در حال ارسال به معتبرترین ژورنال‌های پزشکی دنیا است که منتظرند نتایج این واکسن مفید را منتشر کنند.

سرپرست مدیریت پشتیبانی تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی واکسن این موسسه را از معدود و معتبرترین محصولاتی دانست که از سوی ایران در سیستم سازمان بهداشت جهانی ثبت شده اند و اعلام کرد که امیدوار هستیم به زودی نتایج علمی آن به صورت عمومی منتشر شود؛ زیرا این مهم یکی از دستاوردهای علمی شگرف کشور خواهد بود.

فارس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی