شما اینجا هستید
اجتماعی » کاهش عجیب آمار در اشتغال درس‌خوانده‌ها

به گزارش پایگاه خبری شعاع مشرق، به نقل از مهر، طرح پایش اشتغال دانش‌آموختگان چندین سال است اجرایی می‌شود و وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل به عنوان نمونه آماری در نظر گرفته می‌شود.

در سال جاری نیز وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۴ سال قبل یعنی دانش‌آموختگان مهر سال ۹۶ تا شهریور سال ۹۷ مورد بررسی قرار گرفته است.

دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم که این طرح را پیگیری می‌کند، از دانشگاه‌ها خواسته حداقل ۳۰ درصد دانش‌آموختگان هر رشته را بدین منظور مورد بررسی قرار دهند.

با استفاده از آمار اخذ شده از ۷۴ دانشگاه، پژوهشگاه و مؤسسه آموزش عالی، میانگین وزنی درصد اشتغال کل کشور بر حسب مقطع تحصیلی ترسیم شده که به شرح زیر است:

بر اساس این جدول، بالاترین نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۱ مربوط به مقاطع کارشناسی و دکتراست و پایین‌ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به مقاطع کاردانی و کارشناسی ارشد می‌شود.

همچنین، آمارها نشان می‌دهد که درصد اشتغال در مقطع دکتری در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۴ سال قبل به کمترین میزان خود رسیده است در حالی که درصد اشتغال در مقطع کاردانی بیشترین افزایش را داشته است.

در سال ۱۴۰۱ درصد اشتغال نسبت به سال ۱۴۰۰ در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد افزایش داشته اما درصد اشتغال در مقطع دکتری از ۸۱ درصد به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

طرح رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان در سال‌های اخیر با اهدافی چون ایجاد نظام مناسب اطلاع‌رسانی به ذی‌نفعان در رابطه با وضعیت اشتغال هر یک از رشته‌های دانشگاهی، رصد آمار و اطلاعات در خصوص رشته‌های آموزشی مازاد و مورد نیاز بازار کار و ارائه اطلاعات نتایج به مراجع ذی‌ربط، رصد مستمر ظرفیت‌های محیطی و شرایط بازار کار محلی – منطقه‌ای، بررسی ابعاد اقتصادی و اشتغالی رشته‌های دانشگاهی در تعامل با دیگر گروه‌ها و کمیته‌های تخصصی وزارت علوم، شناسایی شکاف دانشی و مهارتی دانش‌آموختگان در بازار کار و ترسیم وضعیت کلی اشتغال و بیکاری دانش‌آموختگان در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف پیگیری و اجرایی شده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. اشکان

    هر چی تحصیلکرده هستش بیکارن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی