شما اینجا هستید
اخبار اصلی » هشدار؛ این عوارض خطرناک داروها را جدی بگیرید!

داروها باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته ای می‌ شوند که ممکن است خفیف یا حتی شدید باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که از قبل عوارض جانبی داروها را بشناسیم و بدانیم که با سلامتمان چه کار می کنند و بعد؛ از آن ها استفاده کنیم. در این قسمت چندین عارضه جانبی مصرف داروها را به شما می گوییم که هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

 

اضطراب، افسردگی و افکار مربوط به خودکشی

خیلی از داروها که برای درمان افسردگی و اضطراب مصرف می شوند، خودشان می توانند عاملی برای اضطراب و افسردگیِ شدیدتر و بیشتر مخصوصاً در افراد جوان تر باشند. داروهای ضد افسردگی یک نوشته سیاه رنگ روی جعبه خود دارند که در مورد خطرات ایجاد افکار تمایل به خودکشی در آن صحبت کرده است که این علائم را هرگز نباید نادیده گرفت.

سرگیجه

سرگیجه یکی از عوارض جانبی جدی داروها است که نباید آن را نادیده بگیرید. بعضی از داروها هستند که عامل سرگیجه می باشند؛ مثلاً داروهای ضد افسردگی، ضد دیابت، ضد التهاب، داروهای قلبی عروقی، مسکن‌ ها یا داروهای فشار خون جزء این موارد هستند.

سر درد

سر درد جز رایج ترین عوارض جانبی مصرف داروها می باشد که خیلی‌ ها آن را نادیده می‌ گیرند که ممکن است به خاطر مصرف زیاد یک دارو مثلاً مسکن ایجاد گردد یا حتی در برخی از موارد؛ بعد از مصرف داروهای بدون نسخه هم اتفاق خواهد افتاد.

حساسیت پوستی

اگر هنگام مصرف دارو دچار حساسیت و قرمزی پوست شدید، نباید این علامت را نادیده بگیرید. شاید به آن دارو آلرژی دارید؛ همچنین ممکن است تاول، جوش یا قرمزی هم روی پوست خود مشاهده کنید که حتماً باید به پزشک اطلاع رسانی شود.

تپش قلب

اگر متوجه تپش قلب شدید، حتماً به پزشک تان بگویید؛ چرا که شاید به خاطر مصرف یک داروی خاص باشد. تپش قلب به خاطر مصرف دارو ممکن است همراه با سرگیجه، سردرگمی، تنگی نفس و درد قفسه سینه هم باشد و معمولاً در بین افرادی که داروهای مربوط به آسم و فشار خون، قلب و تیروئید استفاده می ‌کنند رایج تر است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی