شما اینجا هستید
اخبار اصلی » نماهای ساختمانی غیر ایمن و دارای اغتشاش بصری پایان کار نمی‌گیرند / ایجاد نقشه جامع نمای ساختمان، در نوسازی های شهری رشت

در نهمین جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر رشت، بر ایجاد ضوابط مربوط به ایمنی ساختمان و لزوم قرارگیری تخلفات نمای ساختمان ذیل مفاد ماده ۱۰۰ شهرداری های کشور تاکید شد.
  مسعود عباس نژاد، در این جلسه که با حضور اعضای کمیسیون، رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت و نماینده معاونت شهرسازی و معماری شهرداری رشت تشکیل شد، گفت:
ضروری است با هماهنگی نهادهای نظارتی، ایجاد یک اطلس و نقشه جامع برای نمای ساختمانهای شهر رشت در دستور کار قرار گیرد.
  وی گفت این نقشه جامع باید هم شامل خصوصیات بصری مطابق با اصول شهرسازی بوده و هم رعایت اصول ایمنی در آن رعایت شود.
  عباس نژاد ضمن تسلیت ایام فاطمیه به حاضران و شهروندان در رابطه با موضوع جلسه عنوان کرد: طبق اذعان معاونت شهرسازی و معماری، در سال ۸۷ کمیته ای برای کنترل فنی و اجرایی ساختمانهای در حال ساخت رشت تعیین شده بود، که متاسفانه پیگیریهای قانونمند در اجرای این ضوابط تاکنون انجام نشده است.
  عباس نژاد افزود : روند کار در یک دستگاه اجرایی نباید شبیه یک ربات عمل کند و صرفا با دریافت مستندات مجوز صادر کند.
عباس نژاد با ذکر اینکه پس از سه سال حضور در کمیسیون ماده ۱۰۰، حتی با یک مورد پرونده غیر ایمن بودن نمای ساختمان یا اغتشاش بصری نمای ساختمان مواجه نشده ام گفت: باید با بهره گیری از ایده های نو مبتنی بر اصول زیباسازی شهری و بهره مند از ایمنی کافی در آتش سوزی ها و ‌خطرات احتمالی، ایجاد یک سامانه جامع برای ساخت و ساز نمای ساختمانهای شهر رشت را در دستور کار قرار داد.
  رییس کمیسیون شهرسازی و معماری تصریح کرد: حوزه معاونت شهرسازی باید سرشار از ایده و خلاقیت باشد تا ضمن ایجاد فرصت برای شکوفایی خلاقیت ها در نمای ساختمان، فرآیند ایجاد یک شهر مدرن و مبتنی بر اصول ایمنی، نیز در این میان حاصل شود.
  وی با اشاره به اینکه در بلوار معلم رشت قرارگیری رواق در نمای ساختمانها، منظره‌ای هماهنگ به سبک معماری این بلوار اصلی شهر رشت داده گفت: به همین منوال معتقدیم هر معبر اصلی در این شهر باید ضمن برخورداری از تنوع، رعایت یک المان مشخص در بناها را الگوی کار قرار دهد.
  عباس نژاد با اشاره به اینکه یک نمای ناهنجار دیداری یا یک نمای نا ایمن بر شکل ظاهری و امنیت ساختمانهای مجاور نیز تاثیر میگذارد گفت: میخواهیم در معبر سرگل به سعدی و بلوار امام علی (ع ) ضوابط نما و ایمنی و هم چنین نورپردازی های ساختمانی در ساخت و سازها رعایت شود.
  وی اضافه کرد: مقرر شود که یکی از خیابانهای اصلی رشت، بعنوان پایلوت نوپردازی خارجی ساختمان تعیین شده و از این پس تمامی ساختمانهای آن معبر، پیش از اخذ پایان کار دارای نورپردازی های مناسب شوند.
  عباس نژاد همچنین خطاب به سید علی میرشهیدی دبیر کمیسیون اظهار داشت، در مصوبات جلسه قید شود که از این پس در ساخت به ساختمانهایی که نمای معماری و نمای مشخص و تایید شده ندارند، پایان کار تعلق نمیگیرد.
– تعیین چشم انداز روشن ۲۰ ساله در حوزه شهرسازی رشت
محسن سماکچی، نایب رئیس کمیسیون شهرسازی نیز در این جلسه با ذکر اینکه شهر رشت باید چشم اندازهای ده سال و ۲۰ ساله‌ آینده خود را در حوزه شهرسازی از هم اکنون مشخص نماید گفت: هم نیروهای انسانی متخصص و هم فعل خواستن در این عرصه موجود است و باید به دنبال یک عزم جدی و یک راهبری مدون با مشارکت اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری رشت باشیم.
وی هشدار داد: باید از رشد و توسعه قارچی شکل شهر به شدت پرهیز شود و نوسازی بناهای فرسوده بافت مرکزی شهر و ایجاد ساخت و ساز با نماهای مناسب و ایمن در معابر تازه تاسیس در دستور کار مدیریت شهری رشت قرار گیرد.
  سماکچی گفت: شهروندان مبالغ کلان برای ساخت و ساز پرداخت میکنند و میخواهیم متولیان امر نیز با بهره گیری از ضوابط و ساماندهی جامع در ساخت و سازها، چهره شهر را مطابق با خواسته شهروندان و برخوردار از اصول شهرسازی بنا کنند.
نادر حسینی عضو کمیسیون شهرسازی نیز در این جلسه با ذکر اینکه حسن انجام کار در ساخت و سازهای شهری بر عهده معاونت شهرسازی است گفت: پروانه های صادر شده همگی به امضای کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری میرسند و اگر تاکنون بررسی ایرادات نمای ساختمان مغفول مانده، لازم است از این پس با تعیین نقشه جامع برای معابر تازه تاسیس، لزوم کارشناسی دقیق و رعایت اصول مهندسی مربوط به نما را به بازرسان مجددأ ابلاغ کرد.
مسعود عباس نژاد در پایان این جلسه گفت: ایمنی ساختمان به لحاظ استحکام و ایمنی در برابر آتش موارد مهمی است که هر ساختمان در شهر رشت هنگام صدور پایان کار باید از ان برخوردار باشد و این مهم متاسفانه در ساختمان های البرز و آدینه که از بناهای جدیدالتاسیس شهر رشت هستند، مغفول مانده است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی