شما اینجا هستید
اجتماعی » اگرچه از رشت دورم اما قلبم با شماست

در دومین سالانه شهر خلاق خوراک رشت که با حضور شهرهای خلاق ایران برگزار ‌شد کلیپی از پیش ضبط شده از کریستیان برومبرژه ایرانشناس فرانسوی و استاد انسان‌شناسی در دانشگاه پرووانس فرانسه پخش شد.

کریستیان برومبرژه در بخشی از این پیام ویدیویی گفت: بسیار افتخار میکنم که در دومین سالانه شهر خلاق خوراک رشت هر چند از راه دور شرکت می‌کنم و قلبم با شماست.

گیلان و رشت را دوست دارم، ایران سبز را دوست دارم شالیزارهایش را که ما به آن بیجار می‌گوییم که به ما آن برنج دم سیاه پر ارزش را میدهد دوست دارم، من جنگل‌های گیلان و کوه‌های تالش را دوست دارم همچنین معماری سنتی و روستایی آن را دوست دارم.

در رشت خانه‌هایی وجود دارد که شبیه خانه‌های باکو هستند با بامهای پوشیده از سفال‌های گلی و تزیینات داخلی بسیار ظریف.

من آشپزی گیلان و رشت را دوست دارم که به عنوان شهر خلاق خوراک معرفی شده است، آشپزی گیلان و رشت ترش است و شاهد آن فسنجان رشتی با نام محلی آغوز خورشت که با رب انار درست می‌شود.

در این آشپزی تخم مرغ جایگاه مهمی دارد در دو نوع غذای مهمی که معرف هویت منطقه است تخم مرغ از مواد اصلی به شمار می‌رود، میرزا قاسمی که با بادمجان کبابی تهیه می‌شود و باقالی خورشت همراه با تخم مرغ.

ماهی نیز از مواد مهم این آشپزی غنی در شهر رشت محسوب می‌شود به خصوص ماهی سفید که در ماهی پلو و ماهی فویج استفاده می‌گردد و بسیار خوشمزه است.

نکته جالب در این دستور غذاها نقش سبزیجات است که مثل تصویر منطقه گیاهی است، رشت را دوست دارم زیرا شهری فرهنگی است، فصل مشترک بین شرق و غرب، شهری پر جوش و خروش از نظر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی.

کتابخانه ملی آن در سال ۱۲۸۰ شمسی افتتاح شد و همیشه در جریانات مختلف انقلابی در صف اول بود مثلاً خیزش جنگل که رشت پایتخت هم شد و انجمنهای بسیار زیادی از جمله انجمن زنان در آن نقش زیادی داشتند.

کریستیان برومبرژه متخصص فرهنگ گیلان و رئیس انجمن فرانسوی مطالعات ایرانی‌ست که در کوهپایه و جلگه گیلان تحقیقات میدانی انجام داده است.

وی نقش عمده‌ای در تأسیس موزه میراث روستایی گیلان داشته و عضو هیئت کارشناسی این موزه است.

برومبرژه از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ ریاست شورای میراث مردم‌شناسی (وزارت فرهنگ) و همچنین مسئولیت علمی موزه تمدن‌های اروپا و مدیترانه را که هم‌اکنون در مارسی (فرانسه) در حال شکل‌گیری است، بر عهده دارد. از فوریه ۲۰۰۶ به مدیریت انجمن ایران‌شناسی فرانسه در ایران برگزیده شد. تحقیقات او که در بیش از ۱۷۰ اثر منتشر شده‌است (اعم از کتب، مقالات، و همکاری در مجموعه مقالات)، در مورد اساس و روش بیان و ابراز هویت‌های جمعی در ایران (و بخصوص در استان گیلان) و نیز در نواحی جنوبی اروپا (پروانس، لانگدوک، پیه مون، کامپانی ایتالیا و غیره) است. «مسکن، معماری و جامعه روستایی در دشت گیلان در شمال ایران» از جمله آثار وی است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی