شما اینجا هستید
یادداشت » فرهنگسازی و آموزش شهروندی در مدیریت پسماند

مدیریت پسماند (مواد زائد جامد)، یکی از ارکان مهم محیط زیست است که عدم توجه به آن باعث بوجود آمدن زیان‌های اقتصادی، از بین رفتن منابع، آلودگی محیط زیست و مخاطرات بهداشت و سلامت می‌شود. امروزه نگرانی های بشر در زمینه محیط زیست در ابعاد ملی، منطقه ای و جهانی به دلیل ارتباط ارگانیک مسایل زیست محیطی با بحث توسعه رو به افزایش است و توسعه پایدار و متوازن توسعه ای است که علاوه بر تامین نیازهای نسل حاضر توانایی نسل آینده را در برآورده کردن نیازهایشان با مخاطره مواجه نسازد. مدیریت پسماند یا مدیریت چرخه مواد امروزه یکی از محورهای اصلی توسعه پایدار است و هر بی توجهی در این زمینه خسارت جبران ناپذیری به اکوسیستم طبیعی وارد خواهد کرد. فرهنگ سازی پیش نیاز و تضمین کننده برنامه های مدیریت پسماند است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بازیافت زباله یکی از بهترین قدم‌هایی است که می‌توانیم برای حفظ محیط زیست و حفظ منابع طبیعی برداریم. با بازیافت زباله، نیاز به استفاده از مواد خام کمتر می‌شود و منابع طبیعی برای نسل آینده حفظ می‌شود. در این راستا اولین گام، همگام کردن شهروندان از طریق ارائه آموزش‌های مناسب و موثر می باشد.

تفکیک زباله‌های خانگی چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند تفکیک زباله‌های خانگی کاری پیچیده، سخت و تخصصی است. به همین دلیل هم شروع تفکیک زباله‌های خود را به تعویق می‌اندازند و اما تفکیک زباله‌ها در خانه کار ساده‌ای است. کافی است از همین امروز آن را شروع کنید.

تخصیص سطل‌های مخصوص برای تفکیک زباله‌های خانگی

یکی از بهترین روش‌های تفکیک زباله در خانه این است که برای زباله‌های مختلف، سطل‌های جداگانه‌ای اختصاص بدهید. می‌توانید کارتان را با دو سطل شروع کنید: سطل مخصوص زباله‌های تر و سطل مخصوص زباله‌های خشک

تفکیک کاغذها و مقواها

اگر خواستید تفکیک زباله‌ها را حرفه‌ای تر انجام دهید، می‌توانید زباله‌های خشک را به صورت جزئی‌تر هم تفکیک کنید. بهترین راه برای این کار جدا کردن کاغذها از پلاستیک‌ها و شیشه‌هاست.

خشک کردن زباله‌های تر در تفکیک زباله‌های خانگی

زباله‌های تر معمولاً شیرابه تولید می‌کنند. این شیرابه‌ها هم بوی بدی دارند و هم موجب آلودگی محیطی می‌شوند. ساده‌ترین راه جلوگیری از تولید شیرابه در سطل‌های زباله، خشک کردن زباله‌های تر است. شما می‌توانید زباله‌هایی مثل تفاله چای، سبزی و پوست میوه و… را قبل از انداختن در سطل زباله خشک کنید.

مدیریت مصرف کیسه‌های پلاستیکی

کیسه‌های پلاستیکی دشمن طبیعت هستند. شاید به دلیل سبک زندگی این روزها، نتوانیم پلاستیک‌ها را به طور کامل از زندگی خود حذف کنیم.

در مجموع تفکیک زباله و پسماند یکی از مهم‌ترین وظایفی است که در دنیای امروزی بر عهده داریم. با تفکیک زباله در منزل می‌توانید به فرایند بازیافت سرعت ببخشید و نقش مهمی در حفظ محیط زیست داشته باشید.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی