شما اینجا هستید
اجتماعی » فرصت سوزی به افق گیلان

استان گیلان با داشتن حاصل خیزترین زمین های کشاورزی، ظرفیت های بالقوه و بالفعل گردشگری و صنعتی، پایانه تجارت دریایی و زمینی و سواحل طولانی و قشنگ، می تواند جایگاه ویژه ای در تامین درآمد کشور و تولید ثروت و اشتغال داشته باشد.

این جایگاه اگر بدرستی و با استفاده از تمام مولفه های مادی و معنوی و مدیریتی مورد بهره برداری قرار گیرد، می تواند در تحقق مطالبات مردم در زمینه اشتغال، رونق کسب و کار و شکوفایی اقتصادی استان و کشور تاثیر زیادی داشته باشد.

با توجه به تغییرات مدیریتی در برخی استانهای کشور از جمله استان گیلان و تغییر مدیر ارشد استان می بایست شاهد اقدامات وسیع تر، پر شتاب تر و کیفی تر از گذشته برای رونق دوباره ی کسب و کار و روان شدن چرخ فرسوده و کم بازده اقتصاد گیلان، حل مشکلات عدیده ی پیش روی فعالان واقعی اقتصادی در زمینه های مختلف و همچنین رفع مشکلات اشتغال متقاضیان بی شمار کار باشیم، موضوعاتی که به نظر می رسد بدون کوچکترین چشم اندازی درب باز هم بر همان پاشنه ی قدیم می چرخد و عناصر و عوامل کم رونق اقتصدی و پویای گیلان در زمینه های مختلف کماکان به جولان سیاست ها و اعمال غیر کارگشای خود در اقصی نقاط مدیریتی سیاست گذاری و اجرایی استان مشغول هستند.

به گواه کارشناسان واقعیت های موجود به نظر می رسد، روند فعلی فعالیت های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دراستان به دلیل نوع سیاست ها و برنامه های حاکم در بسیاری از بخش ها، تجربه ای شکست خورده و بدون سود و منفعت برای ساکنان و اهالی استان قلمداد می شود.

بخش کشاورزی؟!

در زمینه کشاورزی آیا درب، باز هم بر روی همان پاشنه تولید غیر اقتصادی و غیر مدرن نمی چرخد؟ آیا از زمینهای حاصل خیز گیلان در تولید محصول برنج و سایر محصولات کشاورزی بر اساس پتانسیل ها، ظرفیت ها و نیازهای استان و کشور بهره برداری منطقی می شود؟

بخش تولید صنعتی؟!

در زمینه تولید صنعتی و صنایعی که از قدیم الایام در گیلان وجود داشت و زمانی گیلان در زمره ۵ استان صنعتی کشور هم محسوب می شد، آیا سیاست ها و برنامه ریزی ها برای نوسازی و باز سازی صنایع مهم در گیلان از قدیم  تا به امروز به انجام رسید؟ آیا اکنون اقدامات اساسی در حال انجام است یا اینکه فقط با مصاحبه ها و تشکیل همایش ها و نمایشگاههای صرفا تجاری آن از نوع بدترین شان در حال احیای صنعت گیلان هستیم؟

به نظر می رسد کژراهه و یا بیراهه صنعت گیلان، همچنان ادامه دارد و همه به فکر جمع آوری آمارهای غیر واقعی و دلخوش کنک جلسات مختلف هستند!

بخش توریسم و گردشگری؟! بحث جدید بوم گردی

در زمینه گردشگری تا به امروز که چندین دهه از برنامه ریزی و اجرای سیاست های مختلف می گذرد چه توفیقاتی دست پیدا کرده ایم و تولید ثروت و اشتغال توسط این بخش مهم در گیلان چند درصد است؟ آیا هم اکنون نیز درب، بر روی پاشنه ی قدیم نمی چرخد که همان ناکار آمدی و هدر رفت امکانات و تولید است؟ آیا در شرایط جدید با توجه به بحث بوم گردی که توسط استاندار محترم گیلان مطرح شده است چه میزان می شود به کمک این بخش در توسعه استان امیدوار بود. در سنوات گذشته، بخش گردشگری و توریسم چه توفیقاتی برای اقتصاد ملی و محلی داشته است؟

جناب آقای دکتر سالاری عزیز؛

وقتی که اکثر غریب به اتفاق روستاهای گیلان از داشتن بسیاری از امکانات اولیه برای توسعه گردشگری و گردشگر پذیری محروم هستند، وقتی که به مساکن روستایی کمترین توجهی جهت برخورداری از امکانات اولیه نمی شود و تا زمانیکه زباله های متنوع محیط بسیاری ازروستاهای گیلان را در بر گرفته تحول و کمک به اقتصاد گیلان در غالب این طرح خوب هم فایده ای نخواهد داشت.

مدیران امتحان پس داده و ناکارآمد بخش خدمات

در برخی از بخشها در گیلان پاشنه مدیریتی و کارکرد همچنان به روال سابق می چرخد تو گویی این مدیران نه خسته می شوند و نه سیراب از آورده های مدیریتی. در این مدیریتها که خدمات مهمی را در بخشهای مختلف به شهروندان و روستاوندان گیلانی ارائه می دهند، تقریبا با تغییراتی خیلی جزئی از همان مدیرانی استفاده می شود که در طی سالیان گذشته به نظر می رسد فقط وقت گذرانی کرده اند و با توجه به منابع و نیروی انسانی خوب که در اختیار داشته اند کار شایسته و بایسته ای انجام ندادند. آن چیزی که مشاهده می شود فرصت سوزی وحشتناک به علت ضعف، نا کارآمدی، باند بازی، رفیق بازی و انواع و اقسام بازیها در چرخه برخی مدیریتهای اجرایی است و خروجی این نوع کارکرد مدیریتی تا به امروز وجود نارضایتی در ارباب رجوع و افکار عمومی می باشد.

تولید ثروت و اشتغال؟!

در زمینه ی نرخ بالای بیکاری که یکی از مشکلات اساسی همه طبقات جامعه بویژه جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی در این استان است، این در حالی است که استان گیلان ظرفیت های بی بدیلی در اشتغال زایی همچون استفاده از ظرفیت ساحل و دریا،شیلات و آبزی پروری، جاذبه های بازار بنادر استان، فرصت های کم نظیر بخش توریسم و گردشگری، صنایع تبدیلی کشاورزی و … دارد ولی با کمال تاسف کمترین استفاده از آنها صورت گرفته و هم اکنون نیز به وضعیتی بهتر از گذشته برخوردار نیست.

کارکردهای منطقه آزاد انزلی؟!

در بحث فعالیت منطقه آزاد انزلی و تاثیر گذاری آن بر اقتصاد محلی و ملی، آیا کارکردهای اقتصادی این منطقه در تولید ثروت و ایجاد اشتغال تاکنون در استان گیلان خودنمایی کرده است؟ اگر چنین است چرا منطقه آزاد انزلی واردات محور شده است و اقداماتی انجام می دهد که در چرخه تولید اقتصادی ثروت و اشتغال نقش افرین نیست؟ منطقه آزاد انزلی از کارکرد اصلی خود که پشتیبانی از تولید داخلی و صادرات است خارج شده و نه تنها پل روان برای صادرات نشده بلکه منبع بی حد و حصر واردات، آن هم واردات کم ارزش ترین برندها به داخل شده است. در ضمن بخش فعالیتهای هنری و فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد انزلی چنان با شتاب پیش می رود که بعضی مواقع تصور می شود نهادهای فرهنگی و یا گردشگری مسئوولیت اصلی منطقه آزاد انزلی را برعهده دارند.عدم پایبندی برخی بخشها به وظایف اصلی باعث شده است تا بهره وری به حداقل برسد.

وجود برخی مدیران و فرمانداران ناهمراه با دولت روحانی؟!

با کمال تاسف به نظر می رسد؛ برخی مدیران کل و فرمانداران کنونی شهرستانهای مختلف استان در همراهی برای پیشبرد برنامه ها و اهداف دولت روحانی کمترین همراهی و همکاری را از خود نشان داده و می دهند و کمترین اعتقادی به برنامه های دولت تدبیر و امید ندارند. این مشکل قطعا ادامه ی کار دولت روحانی جهت اجرای وعده های داده شده و مطالبات مردم را با مشکل مواجه کرده و در ادامه نیز خواهد کرد. ضرورت دارد تا مدیریت ارشد استان در زمینه هماهنگ سازی مدیران اجرایی تحت امر خود با برنامه های دولت روحانی وسواس و حساسیت بیش از پیش داشته باشد.حتی در همین مورد جدید یعنی بحث بوم گردی که توسط استاندار محترم گیلان ارائه شده، بسیاری از مدیران و حتی فرمانداران به همین موضوع جدید هم اعتنا خاصی ندارند وامور فقط در جلسات در حال پیگیریست.

چه باید کرد؟

علی ایحال، با توجه به وجود مشکلات و معضلات متعدد که محصول سالیان متمادی بی برنامگی و عملکرد ضعیف برخی مدیران و کارگزاران جامعه می باشد، زمان آن رسیده که بدون ارائه آمارهای غیر واقعی و به دور از خودشیفتگی های متنوع دست به اقدامات استاندارد و منطقی برای حل و فصل مشکلات عدیده جامعه بزنیم تا رونق، آرامش و رفاه، به زندگی هم استانی ها و هم وطنان باز گردد. قطعا ماندن در وضعیت موجود دشمنان این آب و خاک را شادمان می کند پس ضرورت جدی دارد تا با واقعی تر کردن سیاست ها و اقدامات همه جانبه و غیر جانبدارانه و بدور از سیاسی بازی و جناح گرایی، دشمن شاد کن نباشیم و با قبول این واقعیت که ایران برای تمام ایرانیان است را با همگرایی و همبستگی عملی، عینی و واقعی بدون تبعیض و رانت جویی و رانت خواهی و رانت خواری، به روز آمدترین سیاست ها و برنامه هایمان در تمام قوا و نهادها روی بیاوریم و واقعی تر عمل کنیم.

امید گیلان پور

 

شعاع مشرق: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

شعاع مشرق | پایگاه خبری تحلیلی